II Rzeczpospolita

08.09.2019

Upamiętniono Gabriela Chrzanowskiego – jednego z pomysłodawców budowy portu w Gdyni

W gdyńskim Kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w niedzielę uroczyście odsłonięto i poświęcono tablicę upamiętniającą Gabriela Szczęsnego Chrzanowskiego, który był jednym z pomysłodawców budowy portu w Gdyni.

W uroczystości poprzedzonej mszą świętą wzięli udział przedstawiciele rodziny, m.in. prof. dr hab. Krystyna Rowecka-Trzebicka, bratanica gen. Stefana Roweckiego „Grota”, będącego bliskim krewnym Gabriela Chrzanowskiego, przedstawiciele władz miejskich Gdyni, portu oraz administracji morskiej. Po mszy świętej w kościele została uroczyście odsłonięta tablica upamiętniająca Chrzanowskiego - rzecznika budowy portu w Gdyni i tworzenia floty pod polską banderą.

CZYTAJ TAKŻE

Specjalny list do uczestników uroczystości skierował premier Mateusz Morawiecki.

"Po odzyskaniu niepodległości szczególnie widoczna była potrzeba ambitnych i innowacyjnych rozwiązań. Konieczne były inwestycje strategiczne dla Polski, jak budowa portu w Gdyni. Gabriel Chrzanowski jako pierwszy dyrektor Departamentu Marynarki Handlowej Ministerstwa Przemysłu i Handlu, był jednym z Ojców tego wielkiego projektu. Wykorzystał swe wieloletnie - zdobywane jeszcze pod zaborami - doświadczenie w pracy na rzecz rozwoju odrodzonego państwa Polskiego" – napisał premier, w liście odczytanym przez prezesa PGW Wody Polskie Przemysława Dacę.

Gabriel Szczęsny Chrzanowski żył w latach 1867-1926. Po odrodzeniu państwa polskiego został pierwszym dyrektorem Departamentu Marynarki Handlowej Ministerstwa Przemysłu i Handlu II RP. Był jednym z inicjatorów budowy portu morskiego w Gdyni, a także orędownikiem rozwoju polskiej floty handlowej.(PAP)

Autor: Marcin Szywała

mss/ mhr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL