Polska po 1989 roku

08.11.2019

Uroczystość z ceremoniałem wojskowym z okazji Święta Niepodległości w Lublinie

Uroczystość z ceremoniałem wojskowym na Placu Zamkowym będzie głównym punktem obchodów Narodowego Święta Niepodległości w poniedziałek w Lublinie. Z tej okazji zaplanowano też koncerty, biegi i piknik wojskowy.

Głównym punktem obchodów Święta Niepodległości będzie uroczystość z ceremoniałem wojskowym na Placu Zamkowym. Przybędą kompanie honorowe Wojska Polskiego i służb mundurowych, przedstawiciele władz, parlamentarzyści. Odczytany zostanie apel pamięci, żołnierze oddadzą salwę honorową. Będzie defilada kompanii honorowych, jeźdźców i pojazdów wojskowych.

Zaplanowano także koncert orkiestry wojskowej, pokaz musztry paradnej, prezentacje grup rekonstrukcyjnych oraz wystawę sprzętu wojskowego. Wspólnie z harcerzami będzie można śpiewać pieśni patriotyczne.

CZYTAJ TAKŻE

Rano tego dnia na uroczystym posiedzeniu w zabytkowym Trybunale Koronnym zbierze się Rada Miasta Lublin. Będzie przypomniana historia odzyskania przez Polskę niepodległości. W archikatedrze lubelskiej odprawiona zostanie msza św. w intencji Ojczyzny.

Przedstawiciele władz, instytucji i organizacji złożą kwiaty pod pomnikami Józefa Piłsudskiego i Nieznanego Żołnierza na Placu Litewskim oraz pod Pomnikiem Zaporczyków na Placu Zamkowym.

Na ulicach Lublina będzie urządzona miejska gra niepodległościowa oraz biegi pod hasłem Nocna Mila Niepodległości.

W niedzielę w lubelskim Domu Żołnierza odbędzie się piknik wojskowy. W programie przewidziano m.in. pokaz sprzętu i uzbrojenia wojskowego, koncert utworów patriotycznych, występ orkiestry wojskowej oraz warsztaty samoobrony dla kobiet, pokazy etiud kuglarskich i cyrkowych, konkurs w strzelaniu z łuku. (PAP)

Autor: Zbigniew Kopeć

kop/ aj/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL