II wojna światowa

20.05.2012 aktualizacja 14.07.2016

Uroczystości w 70. rocznicę zbrodni w Święcianach

W Nowych Święcianach, Święcianach i Hoduciszkach na północy Litwy w niedzielę odbyły się uroczystości upamiętniające 70. rocznicę rozstrzelania tam przez Niemców 400 Polaków. W miejscowych kościołach odprawiono msze żałobne, a na mogiłach ofiar złożono kwiaty. Msze odprawiono z inicjatywy święciańskiego oddziału Związku Polaków na Litwie (ZPL). W niedzielnych uroczystościach wzięli udział przedstawiciele ZPL, bliscy ofiar, świadkowie zbrodni, przedstawiciele lokalnej władzy.

Mszcząc się za zabicie trzech Niemców przez sowiecki oddział partyzancki Fiodora Markowa, 20 maja 1942 roku hitlerowcy rozstrzelali około 400 mieszkańców Święcian i okolic na miejscowym cmentarzu żydowskim oraz w kilku innych miejscach.

"Świadkowie mówili, że rozstrzeliwano tylko tych, którzy rozmawiali po polsku" - powiedziała PAP prezes Święciańskiego Oddziału ZPL Irena Bejnar.

Dokładna liczba ofiar nie została ustalona. W akcji brały udział oddziały gestapo i kolaboracyjnej litewskiej policji.

Przed dwoma laty miejscowi Polacy postanowili odnowić miejsca pochówków ofiar zbrodni. "O tych mogiłach pamiętaliśmy zawsze, ale niektóre pomniki wymagały renowacji" - mówi Bejnar.

Za pieniądze przyznane przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, a także polską placówkę dyplomatyczną w Wilnie, spróchniałe drewniane krzyże zastąpiono nowymi, odnowiono pomniki, umieszczono tablice z nazwiskami osób zamordowanych, na cmentarzach ustawiono ławki, ułożono kostkę.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ fit/ kar/ bos/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL