Elementy biografii Janusza Kurtyki, wywiady, filmy i fragmenty jego prac naukowych można znaleźć na stronie internetowej poświęconej byłemu prezesowi IPN, który zginął 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie pod Smoleńskiem. Uroczystości związane z uruchomieniem witryny odbyły się we wtorek w Katowicach. Wzięła w nich udział wdowa po Januszu Kurtyce, Zuzanna. Strona poświęcona byłemu prezesowi IPN działa pod adresem www.januszkurtyka.info.
Uroczystości rozpoczęły się mszą w intencji Kurtyki oraz ofiar stanu wojennego, odprawioną w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Katowicach. Później uczestnicy przeszli do kina Światowid, gdzie oficjalnie uruchomiono stronę.
Podczas spotkania wspominano byłego prezesa IPN, zaprezentowano też film o Kurtyce autorstwa Aliny Czerniakowskiej oraz film pt. „Kret” w reżyserii Rafaela Lewandowskiego.
Zuzanna Kurtyka oceniła, że od jej męża można uczyć się odwagi i bezkompromisowości w dążeniu do prawdy. Poinformowała, że na uruchomionej stronie znajdą się m.in. fragmenty biografii Kurtyki i jego prac naukowych. „Mój mąż przede wszystkim był naukowcem i chciałabym to upublicznić” - zaznaczyła.
Pytana, dlaczego uroczystości uruchomienia strony zorganizowano właśnie w Katowicach, a nie w rodzinnym Krakowie lub Warszawie, odpowiedziała, że w tej sytuacji „zadziałał czas i przypadek”.
„Dla mnie jest to doprawdy wielkim zaszczytem i honorem, że właśnie tutaj możemy to zorganizować” - powiedział dziennikarzom dyrektor katowickiego oddziału IPN Andrzej Drogoń. Dodał, że Kurtykę zapamięta jako "solidnego, porządnego człowieka, który wiedział, czego chce, w jakim kierunku ma zmierzać IPN i co stanowi o jego istocie i misji".
„Temu oddał całe swoje życie. To człowiek, który może być przykładem pewnego sposobu budowania tej nowej rzeczywistości w oparciu przede wszystkim o wartości. (...) W Instytucie czuło się, że pracujemy, że budujemy, że po prostu coś tworzymy” - powiedział dyrektor.
Janusz Kurtyka był historykiem, specjalizował się w historii Polski późnego średniowiecza, był miłośnikiem historii powojennej naszego kraju. Urodził się 13 sierpnia 1960 r. Był absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 1979 r. działał w opozycji demokratycznej w Krakowie, był m.in. członkiem Komitetu Założycielskiego NZS UJ. W latach 2000-2005 był dyrektorem i organizatorem oddziału IPN w Krakowie, w grudniu 2005 r. został zaprzysiężony na prezesa IPN. Za kadencji Kurtyki IPN koncentrował się na śledztwach ws. zbrodni aparatu władzy z lat 70. i 80. oraz na projektach badawczych dotyczących opozycji z tych lat.(PAP)
kon/ abe/ bk/