Europa i świat po II wojnie światowej

27.10.2017

USA: "polski ślad" w dokumentach dotyczących zamachu na prezydenta Kennedy'ego

Zygmunt Broniarek (zm. w 2012 r.), długoletni korespondent "Trybuny Ludu" w USA, pojawia się w odtajnionej w czwartek kolejnej partii dokumentów dotyczących zamachu na prezydenta Johna Fitzgeralda Kennedy'ego.

Kennedy został zamordowany w Dallas w stanie Teksas 22 listopada 1963 roku.

W jednym z ujawnionych tajnych raportów FBI datowanym 20 stycznia 1964 r. znajduje się relacja tajnego informatora FBI, który dowiedział się, że 17 stycznia tamtego roku Broniarek przeprowadził w Nowym Jorku wywiad z Markiem Lane, adwokatem wynajętym przez matkę Lee Harveya Oswalda, który powszechnie jest uważany za mordercę prezydenta Kennedy'ego.

Broniarek - znany w waszyngtońskich kręgach dziennikarskich jako “Ziggy" - zgodził się z adwokatem, że "ktoś inny niż Oswald zamordował Kennedy'ego".

"Tę teorię - twierdził informator FBI - Zygmunt Broniarek lansował w wywiadzie z Markiem Lane opublikowanym w +Trybunie Ludu+ w styczniu 1964".

Według informatora FBI, Broniarek 18 stycznia 1964 r., a więc następnego dnia po przeprowadzeniu wywiadu z adwokatem nieżyjącego już Oswalda, poinformował Lane'a, że "Trybuna Ludu" przedrukowała artykuł "z bardzo prawicowej włoskiej gazety" ukazującej się pod tytułem "Dwudziesty Wiek", w którym twierdzono, że to nie Oswald, lecz funkcjonariusz wydziału policji Dallas J.D. Tipit zamordował Kennedy'ego na zlecenie skrajnej amerykańskiej prawicy.

Lane wyraził zainteresowanie artykułem włoskiej "ultraprawicowej gazety" przedrukowanym przez komunistyczną "Trybunę Ludu”, a Ziggy Broniarek, który miał opinię poligloty i - jak twierdzą jego złośliwi znajomi - mówił "biegle po polsku w sześciu językach", zaoferował Lane'owi przetłumaczenie tego artykułu na angielski.

Jak ustaliła korespondentka PAP w Rzymie, w 1964 r. we Włoszech nie ukazywała się żadna "bardzo prawicowa" gazeta pod tytułem "Dwudziesty Wiek".

Prawdopodobnie Broniarek i tajny informator FBI mieli na myśli neofaszystowski dziennik "Secolo d'Italia", który ukazuje się do dzisiaj.

Przedstawiona przez Broniarka teoria, że Kennedy został zamordowany w rezultacie spisku skrajnej amerykańskiej prawicy, ani teraz, ani 53 lata temu nie była odkrywcza.

Jak wynika z materiałów odtajnionych przez władze amerykańskie, w tym doniesień wywiadu, taka teoria była aktywnie lansowana przez Kreml, który obawiał się, że władze rosyjskie zostaną oskarżone o zamordowanie Kennedy'ego.

Zygmunt Broniarek był dwukrotnie, w latach 1960-1967 i w latach 1985-1990, waszyngtońskim korespondentem "Trybuny Ludu", organu KC PZPR.

Z Waszyngtonu Tadeusz Zachurski (PAP)

tzach/ sw/ az/ skr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL