Powstanie Warszawskie

09.07.2017

USA/Komentator: Donald Trump słusznie uczcił Powstanie Warszawskie

Konserwatywny komentator Marc Thiessen pochwalił decyzję prezydenta USA Donalda Trumpa o wyborze na miejsce swego przemówienia Placu Krasińskich, przed Pomnikiem Powstania Warszawskiego, w artykule opublikowanym na łamach sobotniego wydania dziennika The Washington Post.

"Poprzez wybór tego miejsca na wystąpienie i przywołanie przykładu powstańców jako wzoru odwagi potrzebnej nam, by sprostać terrorystycznym zagrożeniom dzisiejszych czasów Trump nie tylko pokazał, że miał rację, ale również naprawił historyczną krzywdę - ocenił w swym komentarzu Marc Thiessen, dziennikarz polskiego pochodzenia.

"Kiedy Trump mówił o barykadzie w Alejach Jerozolimskich, gdzie nazistowscy snajperzy strzelali do każdej osoby, która przechodziła ulicę, do + posłańców, łączniczek i kurierów+, wywarło to na mnie wielkie wrażenie, ponieważ moja matka była jedną z tych dziewczynek, które kryły się przed kulami snajperów, by dostarczyć meldunki na drugi kraniec miasta. Moja matka przeżyła, jednak jej ojciec oddał życie jako jeden z 216 tys. mieszkańców Warszawy, którzy zginęli podczas tych 63 dni cierpień i odwagi" - pisze Marc Thiessen, w przeszłości autor przemówień Donalda Rumsfelda, ministra obrony w republikańskiej ekipie prezydenta George'a W. Busha.

"Do tej pory, żaden z amerykańskich prezydentów nie uczcił ofiary złożonej przez powstańców tak, jak to uczynił prezydent Trump. Powody są oczywiste: +porażka Zachodu+ z przyjściem z pomocą powstańcom jest plamą na naszej historii" - wskazuje Marc Thiessen w swym komentarzu.

Wyjaśniając różnicę pomiędzy bardziej znanym w Stanach Zjednoczonych powstaniem w getcie warszawskim w 1943 r., a powstaniem warszawskim 1944 roku Thiessen dowodzi, że bez tragicznego doświadczenia powstania warszawskiego, nie byłoby "Solidarności", Stoczni Gdańskiej, pokojowej rewolucji 1989 r. i upadku komunizmu w Polsce. (PAP)

tzach/ mars/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL