Spacery śladami Wojciecha Korfantego, zdjęcia w strojach epoki, koncert – tak w czwartek w Bytomiu zostanie uczczona setna rocznica powołania jednego z ojców polskiej niepodległości na stanowisko polskiego komisarza plebiscytowego.
"To ważna data i szczególna – cztery dwójki, cztery zera - 20.02.2020. Wbije się na pewno w pamięć - to stulecie powołania Korfantego na polskiego komisarza plebiscytowego" - powiedziała PAP dyrektor Muzeum Powstań Śląskich Halina Bieda.
"Siedziba Polskiego Komisariatu Plebiscytowego znajdowała się w Bytomiu, w hotelu Lomnitz. Dziś już tego budynku nie ma, jest tylko tablica upamiętniająca" – przypomniała.
Czwartkowe obchody rozpoczną się rano, kiedy uczniowie wszystkich typów szkół będą zwiedzać Bytom "śladami Wojciecha Korfantego", poznając w ten sposób ważne miejsca na mapie miasta, związane z walką o przynależność Górnego Śląska do państwa polskiego po zakończeniu I wojny światowej. W godzinach popołudniowych zaplanowano takie spacery dla zaproszonych gości i mieszkańców.
O godz. 14.00 rozpocznie się część oficjalna uroczystości na bytomskim Rynku z udziałem kompanii honorowej 34. Śląskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej, mieszkańców i władz Bytomia oraz przedstawicieli miast Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, Urzędu Marszałkowskiego, radnych Rady Miejskiej w Bytomiu, posłów i senatorów RP. Zaplanowano złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą Wojciecha Korfantego oraz tablicą Polskiego Komisariatu Plebiscytowego, a także pamiątkowe zdjęcie pod hasłem "BYTOM 20.02.2020". Organizatorzy zapraszają mieszkańców województwa do udziału w obchodach, w tym - do założenia strojów z epoki i do wspólnego zdjęcia.
Obchody zakończy wieczorny koncert Roberta Biniasa "Krew i gniew" na dziedzińcu bytomskiego Sądu Rejonowego, który w tamtych latach był miejscem organizowanych wieców przed plebiscytowych. Wypełnią go utwory z wydanej w ubiegłym roku płyty o tym samym tytule.
Organizatorami uroczystości są Miasto Bytom, Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej, Bytomskie Centrum Kultury oraz Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, a partnerami: Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, Archiwum Państwowe w Katowicach, Biuro Programu Niepodległa oraz 34. Śląski Dywizjon Rakietowy Obrony Powietrznej w Bytomiu. Patronat nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski.
Wojciech (właściwie Adalbert) Korfanty urodził 20 kwietnia 1873 r. w osadzie Sadzawka (obecnie Siemianowice Śląskie). W latach 1903-12 i 1918 był posłem do Reichstagu oraz pruskiego Landtagu (1903-18), gdzie reprezentował Koło Polskie. 25 października 1918 r. wystąpił w niemieckim parlamencie z żądaniem przyłączenia do państwa polskiego wszystkich polskich ziem zaboru pruskiego.
W latach 1918-19 był członkiem Naczelnej Rady Ludowej stanowiącej rząd Wielkopolski podczas powstania, a w 1920 r., jako mianowany przez rząd polski komisarz plebiscytu na Górnym Śląsku, kierował całością przygotowań organizacyjnych, propagandowych i politycznych. W maju 1921 r., po przegranym przez Polskę plebiscycie, stanął na czele III Powstania Śląskiego, które przyniosło korzystniejszy dla Polski podział Śląska.
W odrodzonej Polsce w latach 1922-30 Korfanty był posłem na Sejm z ramienia Chrześcijańskiej Demokracji. Od października do grudnia 1923 r. był m.in. wicepremierem w rządzie Wincentego Witosa i jego doradcą. Był wydawcą dzienników "Rzeczpospolita" i "Polonia". Polityczny przeciwnik Józefa Piłsudskiego, w 1930 r. został osadzony w twierdzy w Brześciu. W 1935 r. w obawie przed represjami udał się na emigrację. Tam stał się jednym z założycieli Frontu Morges, a później organizatorem i prezesem Stronnictwa Pracy powstałego z połączenia Chadecji i Narodowej Partii Robotniczej. W kwietniu 1939 r. wrócił do Polski i rychło został aresztowany. W więzieniu ciężko chorował, a wkrótce po zwolnieniu zmarł. Korfanty spoczął w Katowicach. Jego pogrzeb, na który przyszło ok. 5 tys. osób, stał się manifestacją patriotyczną Ślązaków. (PAP)
autorka: Anna Gumułka
lun/ wj/