W Ciechanowie (Mazowieckie) powstanie wyjątkowy audiobook. Znajdą się na nim czytane przez dzieci fragmenty książek. To wspólny projekt Urzędu Miasta i Miejskiej Biblioteki Publicznej w ramach akcji #zostańwdomu. Do jego realizacji zgłosiło się już 24 najmłodszych ciechanowian.
Jak informuje tamtejszy Urząd Miasta, dzieci nagrają czytane przez siebie fragmenty książek Justyny Bednarek „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)” oraz „Nowe przygody skarpetek (jeszcze bardziej niesamowite)”. Na internetowej stronie Urzędu Miasta Ciechanowa projekt anonsowany jest hasłem: "#zostańwdomu i weź udział w nagrywaniu pierwszego w Polsce Miejskiego Audiobooka Dzieci".
"Pomysł na audiobook, który stworzą dzieci, zrodził się w momencie, gdy z powodu epidemii koronawirusa zamknięte zostały szkoły. Okazało się, że projekt zyskał ogromne zainteresowanie. W ciągu doby, za pośrednictwem internetu, zgłosił się komplet dzieci. Wszyscy uczestnicy otrzymali fragmenty tekstu, który mają przeczytać i nagrać” – powiedziała w piątek PAP rzeczniczka ciechanowskiego Urzędu Miasta Paulina Rybczyńska.
Jak wyjaśniła, wyjątkowy „Miejski Audiobook Dzieci” powstanie właśnie z 24 plików dźwiękowych, które stworzą, a następnie prześlą pocztą elektroniczną najmłodsi mieszkańcy Ciechanowa - wstęp do całości przeczyta i nagra prezydent miasta Krzysztof Kosiński, który objął przedsięwzięcie patronatem. „Mamy nadzieję, że będzie to początek większej akcji. Ponieważ projekt spotkał się z bardzo dużym oddźwiękiem, myślimy już o nagraniu kolejnego audiobooka. Zastanawiamy się tylko nad tekstem, który w kolejnej odsłonie ponownie będą czytać i nagrywać dzieci” – podkreśliła Rybczyńska.
Zwróciła uwagę, że projekt audiobooka, będący propozycją zabawy dla dzieci, które w trudnym dla wszystkich czasie epidemii koronawirusa muszą pozostać w domu, jest jednocześnie inicjatywą edukacyjną, propagującą wśród najmłodszych czytanie książek. „Mamy nadzieję, że gdy ten trudny czas związany z epidemią już się skończy, uda się nam zorganizować w Ciechanowie spotkania z autorami książek, które znajdą się na audiobookach. Chcielibyśmy, aby najmłodsi, gdy będzie to już możliwe, spotkali się bezpośrednio z twórcami opowieści, które wcześniej będą czytać i nagrywać” – dodała Rybczyńska.
Rzeczniczka ciechanowskiego Urzędu Miasta przyznała, iż na razie nie zdecydowano ostatecznie czy audiobooki tworzone przez dzieci będą wydane na nośnikach elektronicznych czy też zostaną zamieszczone w internecie. (PAP)
mb/ mhr/