Stalinizm

04.03.2018

W Cytadeli Warszawskiej 6. edycja biegu "Tropem Wilczym"

VI Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym" na warszawskiej Cytadeli. 04.03.2018. Fot. PAP/J. Turczyk VI Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym" na warszawskiej Cytadeli. 04.03.2018. Fot. PAP/J. Turczyk

Patriotyzm, odwaga i niezłomność żołnierzy podziemia antykomunistycznego stanowią wzór, do którego odwołuje się młode pokolenie; to wielki triumf naszych rodaków - napisał prezydent Andrzej Duda w liście odczytanym podczas inauguracji 6. biegu "Tropem Wilczym" w Cytadeli Warszawskiej.

Otwarcie 6. biegu "Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych" odbyło się w niedzielę o godz. 9.45 w Cytadeli Warszawskiej; pierwszy bieg ruszył o godz. 10., inaugurując wydarzenie w całej Polsce. Tegoroczna impreza organizowana jest w 333 polskich miastach oraz w ośmiu miastach za granicą.

Prezydent Andrzej Duda w liście odczytanym podczas otwarcia imprezy zaznaczył, że "epopeja powstania antykomunistycznego weszła na trwałe do kanonu naszych dziejów ojczystych". "Prawda o drugiej konspiracji, o powszechnym oporze Polaków przeciwko powojennej sowietyzacji, o heroicznych walkach oddziałów +leśnych+ jest dziś fundamentem niepodległej Rzeczypospolitej" - napisał prezydent, który objął tę imprezę swoim patronatem.

Duda podkreślił, że "nasz naród odrzucił kłamstwo, szerzone przez dziesięciolecia w propagandzie komunistycznej" i uznał, że "głęboka zmiana w świadomości społecznej, której w ostatnich czasach byliśmy uczestnikami i świadkami, stanowi prawdziwy, historyczny przełom".

Prezydent zaznaczył, że odzyskując suwerenne państwo, Polacy wybili się na niepodległość nie tylko w wymiarze instytucjonalnym i państwowym, ale przede wszystkim duchowym. "Ocaliliśmy swoją tożsamość i pamięć o tym, kto (...) był prawdziwym bohaterem wolnej Polski, a kto ciemiężcą i zdrajcą" - ocenił. Zaznaczył także, że "patriotyzm, odwaga i niezłomność" żołnierzy podziemia antykomunistycznego "stanowią wzór, do którego spontanicznie odwołuje się zwłaszcza młode pokolenie".

"To wielki triumf naszych szlachetnych, prawych, zawsze wiernych Ojczyźnie rodaków, którzy w imię zasad najwyższych, konstytuujących naszą wspólnotę, podjęli bój ze złem i zniewoleniem, chociaż nie mieli szans zwyciężyć" - uznał prezydent.

Jak podkreślił, Żołnierzom Niezłomnym "potomność przyznała rację" i "dla nas, współczesnych, to oni okazali się zwycięzcami w nierównych zmaganiach toczonych z nieprzyjacielem".

Duda wyraził zadowolenie z faktu, że w całym kraju odbywają się liczne uroczystości upamiętniające żołnierzy drugiej konspiracji. "Chcę z serca podziękować wszystkim, którzy przechowali pamięć o jej bohaterach, którzy ją pielęgnują i upowszechniają" - napisał prezydent. Jak podkreślił, "żołnierze i działacze cywilni podziemia antykomunistycznego stoją dziś w długim szeregu naszych rodaków zasłużonych dla sprawy wolnej, niepodległej Rzeczypospolitej".

"I jestem przekonany, że jak długo istnieć będzie nasz naród i suwerenne państwo, tak długo czcić będziemy ich czyny bojowe i konspiracyjne, a z ich przykładu czerpać będą następne generacje Polek i Polaków" - zakończył Duda.

Podczas warszawskiej imprezy "Tropem Wilczym" odbyły się po dwa biegi na dystansie 5 i 10 kilometrów oraz jeden honorowy na dystansie 1963 metrów - to nawiązanie do daty zamordowania ostatniego żołnierza II konspiracji, sierżanta Józefa Franczaka ps. "Laluś".

W warszawskiej edycji imprezy wzięło udział ok. 3 tys. zawodników - poinformowała rzeczniczka projektu "Tropem Wilczym" Barbara Konarska.

Stołecznej imprezie towarzyszyły pokazy filmów "Inka - zachowałam się jak trzeba" oraz "Kochankowie z lasu" w reżyserii Arkadiusza Gołębiewskiego. Oprawę muzyczną wydarzenia zapewniła Orkiestra Wielkich Bębnów. Dodatkową atrakcją były pokazy grup rekonstrukcyjnych oraz gry rodzinne.

"Dla mnie to jest osobiście ważne - brat mojego dziadka walczył w podziemiu antykomunistycznym i moje uczestnictwo jest hołdem dla niego" - powiedział ambasador 6. edycji "Tropem Wilczym", żeglarz Filip Walczak.

Biegowi "Tropem Wilczym" 2018 patronują żołnierze zamordowani w więzieniu mokotowskim: Hieronim Dekutowski, Łukasz Ciepliński, Zbigniew Przybyszewski, Roman Groński, Szczepan Ścibior, Dionizy Sosnowski i Czesław Gałązka oraz Witold Pilecki. Ich podobizny znalazły się na koszulkach biegaczy.

Organizatorzy imprezy - Fundacja "Wolność i Demokracja" oraz "Wolne Dźwięki" podkreślają, że 6. edycja Biegu "Tropem Wilczym" jest wyjątkowa, ponieważ odbywa się w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. (PAP)

autor: Maciej Puchłowski, Nadia Senkowska

mmmp/ nak/ pad/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL