W czwartek, w 400. rocznicę śmierci ks. Piotra Skargi, który spoczywa w krypcie kościoła św. Piotra i Pawła w Krakowie, zostanie uroczyście otwarta pierwsza cześć Panteonu Narodowego w podziemiach tej świątyni.
Jak poinformował podczas środowej konferencji prasowej Marek Wasiak, prezes Fundacji „Panteon Narodowy”, krakowski Panteon będzie miejscem spoczynku najwybitniejszych twórców narodowej sztuki, kultury i nauki, niezależnie od ich politycznych zapatrywań i wyznawanej wiary.
„W czwartek w bardzo symboliczny sposób otwieramy to miejsce, bo w sensie budowlanym prace będą nadal tam trwały, a ich zakończenie nastąpi nie wcześniej, jak za cztery lata” - zapowiedział Wasiak.
Według niego budowa obiektu, pod który kamień węgielny położono rok temu, opóźnia się, bowiem badania archeologiczne ją poprzedzające trwają dłużej niż zakładano. W czwartek symbolicznie zostaną oddane trzy krypty o łącznej powierzchni kilkudziesięciu metrów kwadratowych. Wmurowana zostanie też specjalna tablica upamiętniająca to wydarzenie. Krypty te nie będą na razie dostępne dla zwiedzających.
Podziemia kościoła św. Piotra i Pawła mają być miejscem pochówku ludzi kultury, sztuki i nauki rozsławiających Polskę na świecie, a nie polityków. Decyzje, kto tam spocznie, będzie podejmować ukonstytuowana niedawno siedmioosobowa kapituła.
Prof. Franciszek Ziejka, przewodniczący Rady Fundacji „Panteon Narodowy” poinformował, że czwartkowa uroczystość będzie miała charakter ekumeniczny, z udziałem przedstawicieli kościołów katolickiego, prawosławnego, grekokatolickiego, protestanckiego oraz wyznania mojżeszowego.
„Ekumenizm jest wpisany w mury tej świątyni, w ciągu wieków była ona bowiem i cerkwią prawosławną, ostoją unitów, także protestanci mają udział w jej historii” - zaznaczył Prof. Ziejka.
Według niego już w 2010 roku, kiedy pojawił się pomysł, by w kościele św. Piotra i Pawła stworzyć Panteon Narodowy starano się, by jego otwarcie powiązać z przypadającą w 2012 roku 400. rocznicą śmierci ks. Piotra Skargi. Uroczystość ma nawiązywać też do otwarcia Krypty Zasłużonych na Skałce (19 maja 1880 r.), które odbyło się dokładnie 400 lat po śmierci Jana Długosza. Wtedy to uroczyście pochowano go po raz wtóry w skałecznej krypcie.
Podziemia kościoła św. Piotra i Pawła mają być miejscem pochówku ludzi kultury, sztuki i nauki rozsławiających Polskę na świecie, a nie polityków. Decyzje, kto tam spocznie, będzie podejmować ukonstytuowana niedawno siedmioosobowa kapituła, w której składzie znaleźli się: Metropolita Krakowski, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezes Polskiej Akademii Nauk, Prezes Polskiej Akademii Umiejętności, Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, Prezydent Miasta Krakowa oraz Przewodniczący Rady Fundacji.
Zgodnie z przyjętą koncepcją architektoniczną Panteonu powstaje on z połączenia krypt znajdujących się pod prezbiterium kościoła św. Piotra i Pawła oraz wybudowania nowego, 2-poziomowego obiektu na dziedzińcu za świątynią. Przewidywana łączna powierzchnia połączonych krypt i nowego budynku wyniesie ok. 800 metrów kwadratowych.
W nowo wybudowanej części znajdą miejsce część edukacyjna poświęcona historii polskiego Panteonu oraz pamięci wielkich Polaków oraz, niezbędne ze względu na na współczesne wymogi budowlane, urządzenia techniczne.
Pieniądze na utworzenie Panteonu Narodowego pochodzą z dotacji Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa, zbiórki publicznej w formie sprzedaży „cegiełek” oraz środków unijnych przyznanych przez zarząd województwa małopolskiego.
Pomysł, by w kościele św. Piotra i Pawła stworzyć Panteon pojawił się, gdy ojcowie paulini wycofali się z projektu rozbudowy w ich świątyni Krypty Zasłużonych na Skałce. Fundacja Panteon Narodowy została powołana w maju 2010 r. przez 11 krakowskich wyższych szkół publicznych, Polską Akademię Umiejętności i Archidiecezję Krakowską.(PAP)
rgr/ ls/