Koniec PRL

27.05.2014 aktualizacja 14.07.2016

W czwartek posiedzenie Zgromadzenia Narodowego w sprawie 4 czerwca

W czwartek wieczorem, w przerwie obrad Sejmu, odbędzie się posiedzenie Zgromadzenia Narodowego. Uchwali regulamin Zgromadzenia Narodowego planowanego na 4 czerwca, podczas którego prezydent Bronisław Komorowski ma wygłosić orędzie.

Czwartkowe wspólne posiedzenie Sejmu i Senatu planowane jest od godz. 18 do 21. Marszałek Sejmu Ewa Kopacz informowała PAP wcześniej, że Zgromadzenie ma zostać zwołane w przerwie obrad Sejmu planowanych na 28-30 maja. Posłowie i senatorowie powołają Komisję Regulaminową, która przygotuje projekt regulaminu. Regulamin ma zostać przyjęty przez Zgromadzenie jeszcze tego samego dnia.

Wicemarszałek Sejmu Cezary Grabarczyk (PO) mówił PAP, że zgodnie z konstytucją (art. 140) prezydent RP może zwracać się z orędziem do Zgromadzenia Narodowego, jednak nie ma regulaminu, który by uwzględniał takie okolicznościowe wystąpienie. "Aby umożliwić prezydentowi korzystanie z konstytucyjnych uprawnień, niezbędne jest jego przyjęcie" - wyjaśnił Grabarczyk.

4 czerwca odbędą się obrady Zgromadzenia Narodowego z udziałem prezydenta Komorowskiego. To część obchodów 25. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 roku. Prezydent ma wygłosić orędzie o godz. 15.

Marszałek Sejmu zapowiedziała, że na posiedzeniu Zgromadzenia 4 czerwca będą m.in. prezydenci państw członkowskich Unii Europejskiej. Na parlamentarne uroczystości zaproszeni zostali także parlamentarzyści, którzy w wyborach 4 czerwca 1989 r. zostali wybrani do Sejmu i Senatu. Kopacz na obchody Święta Wolności zaprosiła też przewodniczących parlamentów z krajów Unii.

Oficjalne uroczystości z okazji Święta Wolności odbędą się w dniach 3-4 czerwca w Warszawie. Na uroczyste obchody do Polski przybędą prezydenci m.in. Stanów Zjednoczonych - Barack Obama, Francji - Francois Hollande, Niemiec - Joachim Gauck, Czech - Milosz Zeman, Słowacji - Ivan Gaszparovicz i Węgier - Janos Ader.

4 czerwca obchodzona będzie 25. rocznica pierwszych częściowo wolnych wyborów parlamentarnych w powojennej Polsce, zakończonych zwycięstwem Solidarności. Konsekwencją wyborów czerwcowych był upadek rządów komunistycznych w Polsce. (PAP)

sdd/ eaw/ jra/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL