W sobotę w Gorzowie Wlkp. odbył się pogrzeb Stefanii Hejmanowskiej - działaczki opozycyjnej i społecznej, uczestniczki obrad Okrągłego Stołu, senator I kadencji oraz osoby wielce zasłużonej dla gorzowskiej „Solidarności”.
Przed południem w gorzowskiej katedrze odbyła się masz święta w intencji zmarłej. Stefania Hejmanowska spoczęła na cmentarzu komunalnym. Oprócz rodziny i przyjaciół w pogrzebie uczestniczyli m.in. byli i obecni parlamentarzyści oraz przedstawiciele „Solidarności”.
Stefania Hejmanowska urodziła się 1 maja 1937 r. w Poznaniu. W 1955 r. ukończyła Technikum Chemiczne w Gorzowie Wlkp., potem pracowała m.in. w Zakładach Włókien Chemicznych „Stilon" w Gorzowie i Zakładach Azotowych w Tarnowie.
Od 1980 r. należała do NSZZ „Solidarność". 13 grudnia 1981 r. została internowana. Zwolniono ją po trzech miesiącach dzięki staraniom Międzynarodowego Czerwonego Krzyża.
Po powrocie do Gorzowa Wlkp. w maju 1982 r. włączyła się do pracy konspiracyjnej w Regionalnej Komisji Wykonawczej "Solidarności". Hejmanowska wydawała pismo „Feniks", koordynowała druk i kolportaż ulotek i kierowała pracą podziemnego Radia „Solidarność".
25 sierpnia 1985 r. została aresztowana w czasie przygotowań do demonstracji w rocznicę podpisania porozumień sierpniowych. Skazano ją na 10 miesięcy pozbawienia wolności i osadzono w więzieniu w Krzywańcu. Ostatecznie odbywała karę przez siedem miesięcy.
Od grudnia 1988 r. należała do Komitetu Obywatelskiego przy przewodniczącym NSZZ „Solidarność". Uczestniczyła w negocjacjach Okrągłego Stołu w podzespole ds. ekologii. W czerwcu 1989 r. została wybrana na senatora z ramienia Komitetu Obywatelskiego.
W 1995 r. Hejmanowska stanęła na czele władz wojewódzkich Ruchu „Solidarni w Wyborach". Dwa lata później została wiceprzewodniczącą Regionu Gorzowskiego Akcji Wyborczej Solidarność, była wówczas członkiem Chrześcijańskiej Demokracji III RP. W 1995 i 2000 r. brała czynny udział w kampaniach prezydenckich Lecha Wałęsy.
Oprócz działalności opozycyjnej i politycznej Stefania Hejmanowska poświęcała się pracy społecznej i pomocy osobom niepełnosprawnym.
W 1995 roku dzięki jej wysiłkom powstały w Gorzowie Wlkp. Warsztaty Terapii Zajęciowej, prowadzone przez diecezjalne Stowarzyszenie Rodzin Katolickich. Była ich długoletnią kierowniczką. Pełniła też funkcję wiceprzewodniczącej Lubuskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych.
W 2001 roku Stefania Hejmanowska została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi, natomiast w 2007 r. otrzymała Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. W 2010 r. została uhonorowana medalem za zasługi dla NSZZ „Solidarność” Regionu Gorzowskiego.
Stefania Hejmanowska zmarła 5 marca br. w Gorzowie Wlkp. (PAP)
mmd/ ls/