Okupacja niemiecka

01.08.2018

W Hamburgu uczczono pamięć powstańców warszawskich, którzy zginęli w bombardowaniu

W środę w Hamburgu przy grobach 17 powstańców warszawskich, którzy zginęli w bombardowaniu tego niemieckiego miasta, odbyły się uroczystości 74. rocznicy wybuchu Powstania. Żołnierze AK zginęli, bo Niemcy nie wpuścili ich do schronu w czasie alianckiego bombardowania.

Uroczystości odbyły się na cmentarzu Neuer Friedhof przy mogile-pomniku 17 żołnierzy AK i powstańców warszawskich, którzy 22 marca 1945 r. jako jeńcy wojenni nie wpuszczeni do schronu zginęli w czasie bombardowania. Po upadku Powstania Warszawskiego wywieziono ich do północnych Niemiec, gdzie wykonywali prace przymusowe. Niemcy zabronili jeńcom wojennym i robotnikom przymusowym skorzystania ze schronów przeciwlotniczych w czasie bombardowania.

Uroczystości zorganizował Konsulat Generalny RP w Hamburgu, Stowarzyszenie Polskich Kombatantów w Hamburgu, klub "Gazety Polskiej" w Hamburgu i Polska Misja Katolicka.

"Jesteśmy winni ofiarom Powstania Warszawskiego, warszawiakom, którzy zostali zamordowani, pamięć. Nie możemy zapomnieć o ich dziedzictwie" - powiedział PAP w środę po uroczystościach konsul generalny RP w Hamburgu Piotr Golema. Jak dodał, wielu powstańców zostało wywiezionych do Niemiec. "Musimy pamiętać o nich i zbierać się na ich grobach. Takim miejscem jest również Hamburg" - podkreślił.

W uroczystościach w niemieckim mieście wzięło udział kilkadziesiąt osób.

Jak powiedziała PAP Halina Morhofer-Wójcik ze Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Hamburgu, pamięć żołnierzy AK, którzy zginęli w marcu 1945 r., jest ciągle pielęgnowana przez Polonię.

„Co roku spotykamy się na grobach tych żołnierzy, składając hołd ich pamięci, i chcemy to robić dalej. Składamy kwiaty, wieńce i zapalamy znicze" – mówiła. Jak dodała, w uroczystościach biorą też udział przedstawiciele niemieckiej organizacji opiekującej się w Niemczech grobami wojennymi Volksbund Deutsche Kriegsgraeberfuersorge.

Łukasz Osiński (PAP)

luo/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL