Zdigitalizowana część archiwum Kominternu, czyli Międzynarodówki Komunistycznej, znanej też jako III Międzynarodówka, jest już ogólnie dostępna w internecie, o czym powiadomił w piątek szef rosyjskiej Federalnej Agencji Archiwalnej (Rosarchiw) Andriej Artizow.
Celem Kominternu, który działał w latach 1919-1943, było szerzenie komunizmu w całym świecie. Międzynarodówka Komunistyczna założona na kongresie w Moskwie pełniła funkcję kierowniczego ośrodka ruchu komunistycznego na świecie i tworzyła tajne siatki, opierając się na legalnych i nielegalnych partiach komunistycznych. Bezpośrednią przesłanką jej powołania stało się zwycięstwo bolszewików w dokonanym przez nich przewrocie październikowym 1917 roku w Rosji.
"Zasoby archiwalne w formie elektronicznej są zgodnie z decyzją Federalnej Agencji Archiwalnej zamieszczone na nowej platformie elektronicznej i powszechnie dostępne na stronie +Dokumenty epoki radzieckiej+" - oświadczył prof. Artizow na konferencji prasowej w siedzibie agencji Interfax.
Zaznaczył, że archiwum Kominternu, składa się z kilku kompleksów dokumentalnych, i że znajdują się w nim także dokumenty formacji międzynarodowych i Brygad Międzynarodowych walczących po stronie republikańskiej w wojnie domowej w Hiszpanii w latach 1936-1939.
Agencja Interfax pisze, że na stronie internetowej Rosarchiwu jest obecnie dostępnych ok. 10 proc. wszystkich dokumentów archiwum Kominternu.
Pierwsze doniesienia o rozpoczęciu komputerowego opracowania archiwów Kominternu sięgają roku 1993. Informowano wówczas, że to ogromne przedsięwzięcie polegające na wprowadzeniu do komputera miliona stron i stworzeniu bazy danych, zawierającej całość informacji. (PAP)
mmp/ ap/
arch.