Pierwsza część Panteonu Narodowego, w którym będą spoczywali wybitni twórcy sztuki, kultury i nauki została w czwartek otwarta w kościele św. Piotra i Pawła w Krakowie. Uroczystość odbyła się w 400. rocznicę śmierci ks. Piotra Skargi, pochowanego w krypcie tej świątyni.
„To uroczystość symboliczna, bowiem przypadła dokładnie co do dnia, w 400. rocznicę śmierci jednego z najznakomitszych pisarzy, kaznodziei polskich, wielkiego patrioty Piotra Skargi” - mówił prof. Franciszek Ziejka, przewodniczący rady Fundacji „Panteon Narodowy”.
Czwartkowa uroczystość miała charakter ekumeniczny, z udziałem dostojników i przedstawicieli kościołów katolickiego, prawosławnego, grekokatolickiego, ewangelicko-augsburskiego oraz wyznania mojżeszowego. Każdy z nich przeczytał wybrany psalm. Prowadząca uroczystość, aktorka i reżyser teatralna Anna Lutosławska odczytała fragment poezji Karola Wojtyły „Myśląc Ojczyzna”.
Jak dodała, o wybitnych przedstawicielach sztuki, kultury i nauki mówi się „wielcy Polacy”. „Dodałabym jeszcze wrażliwi, przekorni i odważni, bo tacy powinni być wielcy artyści i naukowcy” - zaznaczyła.
Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski podkreślił, że Kraków jest specyficznym miastem, w którym „bije serce Polski”. Według niego Panteon Narodowy w kościele św. Piotra i Pawła będzie naturalną kontynuacją dwóch wcześniejszych miejsc pamięci narodowej: Grobów Królewskich na Wawelu oraz Krypty Zasłużonych w kościele o. Paulinów na Skałce.
Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski podkreślił, że Kraków jest specyficznym miastem, w którym „bije serce Polski”. Według niego Panteon Narodowy w kościele św. Piotra i Pawła będzie naturalną kontynuacją dwóch wcześniejszych miejsc pamięci narodowej: Grobów Królewskich na Wawelu oraz Krypty Zasłużonych w kościele o. Paulinów na Skałce.
W czwartek symbolicznie zostały otwarte trzy krypty o łącznej powierzchni kilkudziesięciu metrów kwadratowych. Wmurowano też specjalną tablicę upamiętniająca to wydarzenie. Krypty te nie będą na razie dostępne dla zwiedzających. Prace budowlane związane z tworzeniem Panteonu potrwają jeszcze około czterech lat.
Podziemia kościoła św. Piotra i Pawła mają być miejscem pochówku ludzi kultury, sztuki i nauki rozsławiających Polskę na świecie, a nie polityków. Decyzje, kto tam spocznie, będzie podejmować ukonstytuowana niedawno siedmioosobowa kapituła, w której składzie znaleźli się: metropolita krakowski, minister kultury i dziedzictwa narodowego, prezes Polskiej Akademii Nauk, prezes Polskiej Akademii Umiejętności, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, prezydent Miasta Krakowa oraz przewodniczący Rady Fundacji.
Zgodnie z przyjętą koncepcją architektoniczną Panteonu, powstaje on z połączenia krypt znajdujących się pod prezbiterium kościoła św. Piotra i Pawła oraz wybudowania nowego, dwupoziomowego obiektu na dziedzińcu za świątynią. Przewidywana łączna powierzchnia połączonych krypt i nowego budynku wyniesie ok. 800 metrów kwadratowych.
W nowo wybudowanej części znajdą miejsce część edukacyjna poświęcona historii polskiego Panteonu oraz pamięci wielkich Polaków oraz, niezbędne ze względu na na współczesne wymogi budowlane, urządzenia techniczne.
Pieniądze na utworzenie Panteonu Narodowego pochodzą z dotacji Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa, zbiórki publicznej w formie sprzedaży „cegiełek” oraz środków unijnych przyznanych przez zarząd województwa małopolskiego.
Pomysł, by w kościele św. Piotra i Pawła stworzyć Panteon pojawił się, gdy ojcowie paulini wycofali się z projektu rozbudowy w ich świątyni Krypty Zasłużonych na Skałce. Fundacja Panteon Narodowy została powołana w maju 2010 r. przez 11 krakowskich wyższych szkół publicznych, Polską Akademię Umiejętności i Archidiecezję Krakowską. (PAP)
rgr/ ls/ jbr/