Epoka nowożytna

17.06.2017 aktualizacja 07.07.2017

W Krakowie rozpoczęły się obchody 334. rocznicy wiktorii wiedeńskiej

Pandolfo Reschi o obraz „Bitwa pod Wiedniem” ze zbiorów Zamku Królewskiego w Warszawie. Fot. PAP/Reprodukcja Pandolfo Reschi o obraz „Bitwa pod Wiedniem” ze zbiorów Zamku Królewskiego w Warszawie. Fot. PAP/Reprodukcja

Przed kościołem Mariackim w Krakowie, gdzie Jan III Sobieski modlił się przed, i po odsieczy wiedeńskiej, rozpoczęły się w piątek obchody 334. rocznicy wiktorii z 1683 r. Przed bazyliką zaprezentowano też model pomnika Sobieskiego, powstającego w Wiedniu.

W piątek sprzed bazyliki Mariackiej wyruszył kolorowy korowód husarzy, członków bractwa kurkowego, młodzieży szkolnej i pasjonatów historii. Grupa przeszła na Wawel, gdzie, po mszy św., odbyła się odprawa warty i złożenie kwiatów przed sarkofagiem króla Jana III Sobieskiego.

Wcześniej przed kościołem Mariackim organizatorzy obchodów zaprezentowali również model pomnika Sobieskiego. Pomnik powstaje na wzgórzu Kahlenberg w Wiedniu. Kamień węgielny pod budowę został wmurowany w 2013 r., w 330. rocznicę odsieczy wiedeńskiej. Inicjatorem projektu jest Piotr Zapart, członek Bractwa Kurkowego w Krakowie. Pomnik – jak powiedział PAP Zapart – zgodnie z planami będzie gotowy na setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.

Wśród wydarzeń rocznicowych zaplanowanych na ten rok jest m.in. wielka procesja w Wiedniu – wyruszy ona 12 września z kościoła Augustianów do katedry św. Szczepana. 8 października w Parkanach na Słowacji odbędzie uroczystość w hołdzie zwycięstwa króla Jana III Sobieskiego, który pokonał ostatecznie wojska armii osmańskiej. W wydarzeniu wezmą udział przedstawiciele władz państwowych i ambasad.

Bitwa pod Wiedniem stoczona została 12 września 1683 r. między wojskami polsko-austriacko-niemieckimi, pod dowództwem króla Jana III Sobieskiego, a armią Imperium Osmańskiego pod wodzą wezyra Kara Mustafy. Zakończyła się klęską Osmanów, którzy od tej pory przeszli do defensywy i przestali stanowić zagrożenie dla chrześcijańskiej części Europy. Starcie to uważane jest za jedną z 20 przełomowych bitew w dziejach świata. (PAP)

bko/ wkt/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL