Dwa albumy o kanonizacji papieży Jana XXIII i Jana Pawła II zaprezentowano w poniedziałek w krakowskiej kurii. "Do Jana Pawła II będziemy jeszcze powracać" – powiedział kard. Stanisław Dziwisz, wyrażając nadzieję na kolejne albumy.
Album "Św. Jan Paweł II, św. Jan XXIII. Kanonizacja wszechczasów" zawiera relacje z przygotowań i przebiegu uroczystości kanonizacyjnych w Rzymie, wszystkie wygłoszone tam ważne przemówienia, świadectwa i homilie, a także opis atmosfery, jaka panowała na ulicach Rzymu w dniu kanonizacji. Teksty zilustrowane zostały ok. 250 zdjęciami wykonanymi głównie przez Adama Bujaka. Książka zawiera także sylwetki dwóch kanonizowanych papieży i relację z uroczystości w Łagiewnikach; są także wspomnienia i świadectwa cudownych uzdrowień.
Drugi album "Święci papieże. Świadectwa cudów, homilie, przemówienia, fotografie" ze zdjęciami Adama i Marcina Bujaków i tekstami Jolanty Sosnowskiej, został wydany w mniejszym formacie. Również zawiera wszystkie homilie, przemówienia i świadectwa kanonizacyjne; otwiera go esej o papieżach, którzy dotychczas zostali kanonizowani.
Album "Św. Jan Paweł II, św. Jan XXIII. Kanonizacja wszechczasów" zawiera relacje z przygotowań i przebiegu uroczystości kanonizacyjnych w Rzymie, wszystkie wygłoszone tam ważne przemówienia, świadectwa i homilie, a także opis atmosfery, jaka panowała na ulicach Rzymu w dniu kanonizacji.
Albumy ukazały się nakładem wydawnictwa Biały Kruk. "Wydawałoby się, że te albumy wieńczą wspaniałą drogę Jana Pawła II, ale sądzę, że na pewno powstaną kolejne, ponieważ kult św. Jana Pawła II rozwija się nieprawdopodobnie na całym świecie i na pewno będziemy chcieli go dokumentować, a z drugiej strony – popularyzować" – zapowiedział prezes Białego Kruka Leszek Sosnowski.
Obecny podczas prezentacji metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz powiedział, że już za życia Jana Pawła II "obecne były cuda, czyli znaki z nieba, potwierdzające jego świętość". "Nigdy nie zapomniał, jeśli ktoś prosił o modlitwę wstawienniczą, zawsze starał się wywiązać z tego. Często mówił: +zapiszcie+. Karteczki były wyłożone w kaplicy i przechodząc, zawsze je przeglądał, modlił się. O tym się nie mówiło, ktoś kiedyś próbował, ale Jan Paweł II powiedział: cuda robi Pan Bóg, nie człowiek, i skończył rozmowę. W tej chwili można o tych wyjątkowych faktach mówić, bo należy już do grona świętych. (...) Jest postacią wyjątkową, do której będziemy powracać" – powiedział kardynał.
"Dobrze, że Biały Kruk stara się udokumentować te fakty (...). Nam potrzeba pokazać skutecznego pośrednika, który na pewno będzie z nami i na pewno będzie nam towarzyszył i wspierał dla dobra narodu. Był wyjątkowym patriotą, kochał ojczyznę, kochał kulturę polską, był dumny z Polski, tak że zyskaliśmy wspaniałego opiekuna" – dodał kard. Dziwisz.
Fotografik Adam Bujak, nazywany "fotografem papieskim" podkreślił, że pół miesiąca, jakie spędził ostatnio w Rzymie, dostarczyło mu niezapomnianych przeżyć. "Dokumentowałem Triduum Paschalne, audiencje generalne i potem oczywiście przeżywałem kanonizację" – powiedział Bujak. Zwrócił uwagę na ciężką pracę, jaką wykonali w Rzymie, na potrzebę albumów, Adam Sosnowski (tłumaczenia i obsługa medialna) i Marcin Bujak (fotografie).
Jak podkreślił Leszek Sosnowski, szczególnie nocne zdjęcia urozmaicają albumy i pokazują trud pielgrzymowania. "Oni przyjechali także po to, aby cierpieć i tym świadectwem cierpienia potwierdzali świętość kanonizowanych" – powiedział o pielgrzymach szef wydawnictwa.
Oba albumy ukazały się w dwa tygodnie po kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII, która odbyła się w Rzymie 27 kwietnia br. (PAP)
hp/ agz/ gma/