Tablicę upamiętniającą biskupa polowego Wojska Polskiego generała broni Tadeusza Płoskiego, który zginął w katastrofie smoleńskiej, odsłonięto w środę w kolegiacie w Lidzbarku Warmińskim. Uroczystość odbyła się w 60. rocznicę urodzin duchownego.
Upamiętnienie kapłana w jego rodzinnym mieście było wspólną inicjatywą władz samorządowych woj. warmińsko-mazurskiego i Archidiecezji Warmińskiej. Odsłonięcie tablicy w kościele kolegiackim pw. św. Piotra i Pawła poprzedziło nabożeństwo odprawione przez metropolitę warmińskiego abpa Wojciecha Ziembę. Honorową asystę wojskową podczas ceremonii pełnili żołnierze 9. Warmińskiego Pułku Rozpoznawczego.
Bp Tadeusz Płoski był przez wiele lat związany z Warmią. Urodził się 9 marca 1956 r. w Lidzbarku Warmińskim i mieszkał tam do czasu ukończenia liceum. W 1976 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Olsztynie, gdzie odbył studia filozoficzno-teologiczne. 6 czerwca 1982 r. w katedrze olsztyńskiej przyjął święcenia kapłańskie. Przez rok był wikariuszem w parafii pw. św. Józefa w Morągu. W latach 1983-86 studiował prawo kanoniczne na KUL.
W 1992 r. został oddelegowany do Ordynariatu Polowego WP. W 2004 r. został mianowany przez papieża Jana Pawła II biskupem polowym - był następcą abp. Sławoja Leszka Głódzia. Był również Krajowym Duszpasterzem Kombatantów, delegatem Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Harcerzy, członkiem Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz Rady Muzeum Powstania Warszawskiego.
Zginął razem z 95 innymi osobami 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie rządowego samolotu Tu-154 pod Smoleńskiem, w drodze na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Został pochowany w krypcie Kaplicy Lotników Katedry Polowej Wojska Polskiego w Warszawie. Związki kapłana z Warmią upamiętnia m.in. głaz przy tzw. trakcie biskupim w Bałdach i popiersie w olsztyńskim kościele garnizonowym. Bp Płoski jest także patronem jednej z ulic w Olsztynie.(PAP)
mbo/ mhr/