Tablicę poświęconą hetmanowi wielkiemu litewskiemu Konstantemu Ostrogskiemu odsłonięto w czwartek w Lidzie na Białorusi. W tym roku przypada 500. rocznica bitwy pod Orszą, w której wojska polsko-litewskie pod jego dowództwem rozgromiły siły moskiewskie.
Owalna tablica z podobizną hetmana została umieszczona na zewnętrznej ścianie cerkwi św. Jerzego w Lidzie w obwodzie grodzieńskim. Proboszcz Raścisłau Sałauiou odprawił uroczystą mszę, a potem poświęcił tablicę, opowiadając o zasługach Ostrogskiego dla ojczyzny i Cerkwi prawosławnej.
"Przede wszystkim dużo zrobił, aby obronić naszą ojczyznę. Za jego panowania otwarto też wiele cerkwi. Nie bez powodu jest pochowany w Ławrze Peczerskiej w Kijowie" – zaznaczył proboszcz.
Na uroczystości przemawiał też inicjator umieszczenia tablicy, prezes lidzkiego oddziału Towarzystwa Języka Białoruskiego Stanisłau Sudnik. „Odsłonięcie tego medalionu to dla mnie jeszcze jedna spłata długu wobec przodków, którzy stworzyli ten kraj, bronili go i przekazali nam” – zaznaczył.
Ostrogski miał majątek w Zdzięciole, 50 km od Lidy. Obie miejscowości należą do eparchii nowogródzkiej.
W poniedziałek przypadała 500. rocznica bitwy pod Orszą (na wschodzie Białorusi w obecnym obwodzie witebskim). Uczczono ją tego dnia mszą świętą i koncertem w katedrze pod wezwaniem św. Franciszka Ksawerego w Grodnie. Uroczystość zorganizowały konsulaty Polski i Litwy przy współpracy grodzieńskiej inteligencji.
Rocznica bitwy pod Orszą nie była świętowana oficjalnie przez władze białoruskie. Grupa niezależnych działaczy uczciła ją w sobotę na miejscu bitwy na Polu Kropiwieńskim pod Orszą. W uroczystościach, które rozpoczęły się modlitwą, uczestniczyli m.in. pisarz Uładzimir Arłou i znany muzyk Źmicier Wajciuszkiewicz. Grono niezależnych twórców zorganizowało też w tym miejscu plener malarski.
Z Mińska Małgorzata Wyrzykowska (PAP)
mw/ zab/ mc/