Polska po 1989 roku

12.01.2018

W Łodzi ma powstać pomnik Armii Krajowej

W Łodzi ma powstać pomnik Armii Krajowej. Stanie na placu gen. Józefa Hallera. Szacuje się, że koszt jego budowy wyniesie 320 tys. zł. Odsłonięcie pomnika miałoby nastąpić jeszcze w tym roku.

O budowę pomnika wnioskowali przedstawiciele Okręgu Łódź Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. 

Miasto chce uhonorować wszystkich żołnierzy AK, a w szczególności zrzeszonych w łódzkim Okręgu AK "Barka". "Składamy hołd bohaterom, stawiając w Łodzi pomnik Armii Krajowej. To, że on powstanie to przede wszystkim zasługa samych kombatantów. Musimy dopilnować pielęgnowania tradycji żołnierskich AK" - powiedziała na spotkaniu z mediami prezydent miasta Hanna Zdanowska.

Ppłk Tadeusz Barański ps. Tatar z Okręgu Łódź Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej zwrócił uwagę, że wielu członków Związku nie jest łodzianami, ale - jak mówił - to właśnie Łódź przygarnęła ich po wojnie i w niej znaleźli swoje miejsce. "Chcemy, by ona pamiętała o nas. Teraz doczekaliśmy wreszcie decyzji o budowie pomnika. Musimy dopilnować jego odsłonięcia. Ten pomnik to nasza ostatnia misja" - podkreślił.

Projekt pomnika przygotowała Wiktoria Leszczyńska-Pabich, która wcześniej wygrała konkurs przygotowany przez Politechnikę Łódzką i Okręg Łódź Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Po konsultacjach zdecydowano, że projekt zostanie dostosowany do miejsca i został dopracowany we współpracy z dziekanem Wydziału Rzeźby i Działań Interaktywnych Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi dr Marcinem Mielczarkiem.

"Pomnik ma wyrażać swego rodzaju skromność, która krzyczy; ma budzić szacunek, tak jak szacunek budzą w nas kombatanci. Złożony jest z kilku form. Chcemy, by do jego realizacji użyto piaskowca i granitu, czyli +łódzkich+ materiałów" - powiedziała jego autorka. 

Na monumencie mają znaleźć się trzy inskrypcje zaproponowane przez Okręg Łódź Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Jedną z nich są słowa Cypriana Kamila Norwida - "Naród zatraca swoją tożsamość, jeśli nie jest świadomy czynów swoich ojców, a co gorsza o nich nie pamięta". Zgodnie z obowiązującą ustawą zostaną one przedstawione do zaopiniowania przez Instytut Pamięci Narodowej.

Projekt uchwały, dotyczący budowy pomnika Armii Krajowej ma być przedłożony na najbliższej sesji Rady Miejskiej. (PAP)

autor: Jacek Walczak

jaw/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL