Specjalne oprowadzenie kuratorskie po ekspozycji Muzeum Śląskiego w Katowicach poświęcone pozycji kobiet na Górnym Śląsku odbędzie się 7 marca. 8 marca – w Dzień Kobiet – panie będą mogły odwiedzić placówkę za symboliczną złotówkę.
Podczas oprowadzania kuratorskiego pt. "Wobec stereotypu. Pozycja kobiet na Górnym Śląsku w XIX i XX wieku" zostaną przedstawione kobiety, które dzieliły czas między zadania domowe a publiczne.
"Historia zna wiele takich postaci, które w pełni angażowały się w obie sfery życia, często wykraczając poza narzucaną im rolę. W swoich wyborach były samodzielne i walczyły o swoje prawa. Często to dzięki nim trwały rodziny, a postawa kobiet i ich wybory były decydujące dla stabilności i funkcjonowania domów" – zwraca uwagę rzecznik prasowy Muzeum Śląskiego Paweł Doś.
Przewodnikiem po wystawie "Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów" będzie dr Dawid Keller.
To kolejna w ostatnich miesiącach inicjatywa w woj. śląskim, zwracająca uwagę na rolę kobiet w przełomowych wydarzeniach dla regionu i kraju w kontekście trwających obchodów stulecia Powstań Śląskich i zbliżającej się setnej rocznicy powrotu Górnego Śląska do Macierzy, co nastąpiło w 1922 r.
W Instytucie Korfantego w Katowicach można obecnie oglądać wystawę "60 na 100. Sąsiadki. Głosem kobiet o Powstaniach Śląskich i plebiscycie". Towarzyszy jej film pt. "5 kobiet Sejmu Śląskiego", przypominający sylwetki posłanek na Sejm Śląski w okresie II RP (1922-1939): Janiny Omańkowskiej, Bronisławy Szymkowiakównej, Marii Gruchlikowej, Elżbiety Korfantowej i Marii Kujawskiej.
Muzeum Śląskie prezentowało natomiast w ubiegłym roku wystawę pt. "Niezapomniane. Kobiety w czasie powstań i plebiscytu na Górnym Śląsku". Ekspozycję oparto na kilku obszarach tematycznych, pokazując rolę kobiet na froncie, w powstańczym szpitalu i sztabie oraz w akcji plebiscytowej. (PAP)
autorka: Anna Gumułka
lun/ amac/