W Mościskach w obwodzie lwowskim na zachodniej Ukrainie odbył się w środę uroczysty pogrzeb szczątków ponad stu żołnierzy Wojska Polskiego, którzy polegli w trakcie walk o Lwów we wrześniu 1939 roku.
Spoczęli oni na miejscowym cmentarzu rzymskokatolickim, gdzie w przyszłości ma powstać największa na Ukrainie kwatera wojskowa żołnierzy września 1939 r. – poinformował PAP prezes Fundacji Wolność i Demokracja Michał Dworczyk.
„Są to żołnierze, którzy w 1939 r. szli na odsiecz Lwowa w ramach grupy generała Kazimierza Sosnkowskiego. W ramach działań bojowych zginęło wówczas do 1,5 tysiąca wojskowych. Polegli oni na linii od Przemyśla do Lwowa” – powiedział.
„Jest to tak naprawdę ostatnie duże pobojowisko wrześniowe, które do tej pory nie jest uporządkowane. Mogiły tych żołnierzy cały czas są rozsiane po polach, lasach i wiejskich cmentarzykach” – podkreślił Dworczyk.
Michał Dworczyk: Są to żołnierze, którzy w 1939 r. szli na odsiecz Lwowa w ramach grupy generała Kazimierza Sosnkowskiego. W ramach działań bojowych zginęło wówczas do 1,5 tysiąca wojskowych. Polegli oni na linii od Przemyśla do Lwowa.
Poszukiwania szczątków poległych, w których uczestniczyła młodzież polska ze Lwowa oraz studenci z uczelni w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu, trwały ponad dwa lata. W tym czasie udało się zlokalizować miejsca pochówku blisko 300 żołnierzy. Do tej pory ekshumowano ponad sto ciał.
„Niestety, tylko niewielka część spośród ekshumowanych miała nieśmiertelniki, czyli znaki, dzięki którym można zidentyfikować poszczególne ciała. Udało się zidentyfikować tylko trzy osoby” – zaznaczył Dworczyk.
Uroczystość w Mościskach, które znajdują się tuż przy granicy z Polską, rozpoczęła się w kościele diecezjalnym, gdzie mszę świętą odprawił metropolita lwowski arcybiskup Mieczysław Mokrzycki.
Uczestniczyły w niej rodziny dwóch zidentyfikowanych żołnierzy, a także wiceminister obrony narodowej Maciej Jankowski, polscy i ukraińscy parlamentarzyści, przedstawiciele lwowskich władz obwodowych, organizacje polskie z Ukrainy oraz pododdział kompanii reprezentacyjnej Wojska Polskiego.
Poszukiwania żołnierzy września 1939 r. na zachodniej Ukrainie odbywały się w ramach projektu „Strażnicy Narodowej Pamięci”, realizowanego przez Fundację Wolność i Demokracja we współpracy z konsulatem RP we Lwowie, Radą Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa i przy udziale środowisk polskich na Ukrainie.
Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)
jjk/ ksaj/ kar/ je/