Polacy w Moskwie uczcili setną rocznicę odzyskania niepodległości uroczystą mszą odprawioną w niedzielę w katedrze Niepokalanego Poczęcia NMP. To niezwykle radosne święto – mówił ambasador RP w Rosji Włodzimierz Marciniak.
Do kościoła, który powstał na początku XX wieku dzięki wysiłkom polskiej społeczności w Moskwie, przyszli w niedzielę członkowie Polonii, polscy dyplomaci, pracujący w Moskwie księża, Polacy czasowo mieszkający w stolicy Rosji. „W ten dzień się zbieramy, by wspólnie świętować”, dla rosyjskiej Polonii to bardzo doniosły dzień – powiedziała PAP szefowa Kongresu Polaków w Rosji Halina Subotowicz-Romanowa.
W przemówieniu wygłoszonym podczas uroczystości ambasador Marciniak podkreślił, że w dniu setnej rocznicy odzyskania niepodległości myśli Polaków żyjących w kraju i za granicą, Polonii na świecie i w Rosji, „zwracają się ku przeszłości, dokonaniom naszych przodków”. Dzięki ich wysiłkowi „możemy cieszyć się darem wolności naszej ojczyzny” – mówił dyplomata.
Jednak – zaznaczył – „wielka przeszłość jest także wielkim obowiązkiem i wielkim zadaniem na przyszłość”. Ambasador podkreślił rolę „zwykłej, stałej i codziennej pracy i służby”.
Współczesna Polonia w Moskwie to potomkowie zesłańców i tych Polaków, którzy w minionych wiekach przybyli za chlebem i osiedlili się w Rosji – powiedziała PAP Subotowicz-Romanowa. Do dnia dzisiejszego przenieśli oni przekazaną im przez przodków „wielką duchowość, która ich łączy z Polską” – dodała szefowa Kongresu Polaków w Rosji.
Podkreśliła, że choć czasami osób działających w organizacjach polonijnych jest mniej, to potem przychodzi ich nowa fala. Coraz więcej młodzieży przychodzi do szkół polonijnych i kół młodzieżowych, coraz więcej pojawia się na organizowanych przez Polonię spotkaniach – powiedziała działaczka.
Przed kilkoma dniami w ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości otwarto w Moskwie wystawę malarzy polonijnych. Ekspozycja w liceum sztuk pięknych zatytułowana „Mozaika przestrzeni” zawiera kilkadziesiąt prac o różnorodnej tematyce.
Kolejnym wydarzeniem upamiętniającym stulecie niepodległości będzie czytanie po polsku i po rosyjsku „Pana Tadeusza”, które zaplanowano na drugą połowę listopada. Kongres Polaków w Rosji zaprasza na to wydarzenie Polonię i mieszkańców Moskwy.
Anna Wróbel (PAP)
awl/ kar/