Zagadnienia związane z historią emigracji Polaków do Ameryki Północnej, społeczne, prawne i polityczne uwarunkowania emigracji transatlantyckich, kształtowanie się, rozwój oraz przemiany zbiorowości polonijnych w USA oraz Kanadzie, wkład Polaków w życie polityczne, społeczne, kulturalne i naukowe USA i Kanady czy współpraca diaspory z Polską i wpływ emigrantów na stosunki polsko-amerykańskie. poruszane będą podczas dwudniowej konferencji w Muzeum Emigracji w Gdyni. W spotkaniu pt. „Polacy i diaspora polska w Ameryce Północnej" weźmie udział około 70 uczestników.
Jak poinformował otwierając konferencję Sebastian Tyrakowski, zastępca dyrektora Muzeum Emigracji, w wśród prelegentów znajdą się reprezentujący różne dziedziny naukowcy z USA, Kanady, Francji i Polski. „W trakcie konferencji wygłodzonych zostanie ponad 60 referatów, które w przyszłości zostaną wydane w formie publikacji” – poinformował.
Uczestnicy konferencji będą też rozmawiać o języku używanym przez Polonię w Ameryce Płn., literackich i kulturowych aspektach obecności Polaków na tym kontynencie, funkcjonowaniu różnych organizacji i mediów polonijnych a także o obrazie Polaków w społeczeństwie amerykańskim i kanadyjskim.
Tyrakowski przypomniał, że w gdyńskim Muzeum w ubiegłym roku odbyło się już podobne spotkanie dotyczące emigracji Polaków do Ameryki Łacińskiej, a w przyszłym roku palcówka chce zorganizować konferencję poświęconą Polonii w Europie. Zaznaczył, że tematem tego planowane spotkania będzie także emigracja, która miała miejsce już po akcesji naszego kraju do Unii Europejskiej.
Robert Kostro – dyrektor Muzeum Historii Polski, które jest jednym z partnerów konferencji, zaznaczył, że dzieje emigracji są ważnym tematem, który już wielokrotnie znajdował się także w kręgu zainteresowania MHP.
Przypomniał, że placówka, której jest dyrektorem, nie ma jeszcze swojej siedziby, ale mimo to zorganizowała już wiele wystaw i innych wydarzeń, wśród których znalazły się m.in. prezentacja pt. „Londyn – stolica Polski” opowiadająca o historii polskiego Londynu od 1940 do 1990 r. Zapowiedział, że w realizacji jest też projekt mający pokazać doświadczenia Polonii w Chicago. „W ramach tego projektu w przyszłym roku w czerwcu będziemy organizować konferencję dotyczącą Polaków w Chicago” - dodał.
Szczegółowy program konferencji, która potrwa do piątku, można znaleźć na stronie Muzeum Emigracji - www.polska1.pl/.
Partnerami gdyńskiego spotkania są: Komitet Badań nad Migracjami Polskiej Akademii Nauk, Muzeum Historii Polski, The Polish Institute of Arts & Sciences of America, Polish American Historical Association i Polskie Towarzystwo Badań Kanadyjskich.
Muzeum Emigracji w Gdyni otwarto 16 maja 2015 r. Mieści się w zaadaptowanym Dworcu Morskim i przylegającym do niego Magazynie Tranzytowym powstałych w latach 30. XX w. na terenie gdyńskiego portu. Obiekty te przez lata służyły obsłudze polskiego ruchu emigracyjnego, stąd wypływały m.in. transatlantyki "Piłsudski", "Batory", "Sobieski" i "Chrobry".
Koszt całej inwestycji związanej z powstaniem Muzeum Emigracji wyniósł 49,3 mln zł, z czego prawie 24 mln zł stanowiła pożyczka z programu UE "Jessica", reszta pochodziła z budżetu miasta Gdyni.
Gdyńska placówka przybliża historię emigracji z ziem polskich od XIX wieku, aż po emigrację najnowszą.
Poza granicami kraju mieszka dziś ponad 20 mln Polaków i osób polskiego pochodzenia. Obok największego skupiska polonijnego w Stanach Zjednoczonych, gdzie jest ok. 10 mln osób o polskich korzeniach, naszych rodaków spotkać można niemalże w każdym państwie na świecie. Polska diaspora w Brazylii szacowana jest nawet na 3 mln osób, w Niemczech 2 mln, około milionowe społeczności żyją we Francji i Kanadzie. (PAP)
aks/