Czy podział na „rodowitych warszawiaków” i „słoiki” ma uzasadnienie - zastanawiają się historycy, varsavianiści i socjolodzy uczestniczący w konferencji „Skąd się wzięli warszawiacy. Konsekwencje społeczne, ekonomiczne i kulturowe migracji”. Dwudniowe spotkanie odbywa się w Muzeum Pragi.
„Tworzony przez wieki potencjał Warszawy powstał nie tylko dzięki rdzennym mieszkańcom miasta. Zresztą, bardzo problematyczne jest w ogóle to, co to znaczy, że ktoś jest +rdzennym+ mieszkańcem. Dlatego analizując przeszłość Warszawy i to, co udało jej się stworzyć, trzeba mieć na uwadze również tych, którzy tutaj przyjechali, wnosząc swoje talenty, możliwości i umiejętności” - powiedziała otwierając konferencję Ewa Nekanda-Trepka, dyrektorka Muzeum Warszawy.
Podkreśliła, że nie jest ważne, skąd pochodzą mieszkańcy stolicy. „Sądzę, że jeśli myślimy o Warszawie, to musimy mówić o tych jej mieszkańcach, którzy czują się warszawiakami. Istotne jest to, że mają pozytywny emocjonalny stosunek do miasta. To jest moim zdaniem najważniejsze, jeśli próbujemy odpowiedzieć sobie na pytanie o to, kto jest warszawiakiem, a kto nim nie jest” - zaznaczyła Nekanda-Trepka.
Tematyka międzynarodowej konferencji „Skąd się wzięli warszawiacy. Konsekwencje społeczne, ekonomiczne i kulturowe migracji” skupia się na zróżnicowaniu kulturowo-geograficznym pochodzenia mieszkańców Warszawy, zarówno w ujęciu historycznym, jak i współczesnym. Zaprezentowane zostaną referaty historyczne dotyczące krajowych i zagranicznych migracji do Warszawy, poczynając od średniowiecza aż po XX wiek.
Jednym z zagadnień jest rola osób przyjezdnych w budowaniu tożsamości miasta. Jak podkreślają organizatorzy konferencji, zależy im na polemice ze stereotypem „słoika”, jako osób zatrudnionych w Warszawie, ale nie związanych z miastem więzami emocjonalnymi.
Zaprezentowane zostaną „Badania na temat tożsamości Warszawy oraz jej mieszkańców”, które zostało przygotowane przy współpracy Muzeum Warszawy i Biuro Marketingu Miasta m. st. Warszawy w ramach projektów „Nowi Warszawiacy” oraz „odNowa”.
Konferencja jest realizowana w ramach projektu „Modernizacja, konserwacja oraz digitalizacja obiektów zabytkowych siedziby głównej Muzeum Warszawy przy Rynku Starego Miasta w Warszawie”, będącego częścią „Programu Konserwacja i rewitalizacja dziedzictwa kulturowego”, przy wsparciu udzielonym z funduszy norweskich i funduszy EOG, pochodzących z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii, oraz środków krajowych.
Szczegółowy program znajduje się pod linkiem: http://muzeumwarszawy.pl/dzialalnosc/projekty/konferencja-skad-sie-wziel....
Więcej informacji o projekcie „Nowi warszawiacy” można uzyskać na stronie http://nowiwarszawiacy.pl.
jur/ ls/