Służba Więzienna 8 lutego obchodzi swoje święto. Centralne uroczystości odbędą się w Warszawie w niedzielę i poniedziałek. W sobotę i niedzielę - dzień otwarty w niektórych więzieniach. Listy chętnych do zwiedzania są już pełne.
8 lutego został ustanowiony dniem SW na mocy ustawy o Służbie Więziennej z 2010 roku. Święto przypada w rocznicę podpisania pierwszego aktu prawnego regulującego organizację i funkcjonowanie polskiego więziennictwa po odzyskaniu niepodległości - właśnie 8 lutego 1919 r. marszałek Józef Piłsudski podpisał dekret w sprawie tymczasowych przepisów więziennych.
Jak podaje biuro prasowe Centralnego Zarządu Służby Więziennej, na niedzielne południe na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie zaplanowano uroczystą zmianę posterunku honorowego przed Grobem Nieznanego Żołnierza, w której wezmą udział funkcjonariusze Służby Więziennej. O godz. 13 w Katedrze Polowej Wojska Polskiego odprawiona zostanie msza święta w intencji funkcjonariuszy i pracowników Służby Więziennej.
W poniedziałek w Centrum Konferencyjnym Wojska Polskiego odbędzie się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych i resortowych Semper Paratus funkcjonariuszom i pracownikom więziennictwa i nadanie wyższych stopni służbowych.
Oprócz uroczystości oficjalnych Służba Więzienna zapowiedziała też na sobotę i niedzielę dzień otwarty w niektórych aresztach i zakładach karnych. Od wielu tygodni brak już miejsc na listach chętnych do obejrzenia więzienia od środka. "Inicjatywa cieszy się olbrzymim zainteresowaniem" - powiedziała PAP mjr Elżbieta Krakowska z Okręgowego Zarządu Służby Więziennej w Warszawie. Zarząd ten umożliwił zwiedzenie jednostek na Mokotowie i Służewcu. "Miejsc już dawno nie ma, najwięcej chętnych było do zwiedzenia aresztu przy Rakowieckiej" - dodała.
Służba Więzienna zatrudnia w całym kraju blisko 30 tys. funkcjonariuszy i pracowników cywilnych; nadzorują oni ok. 79 tys. osób odbywających kary w więzieniach i aresztach śledczych.(PAP)
wkt/ mhr/