Konferencja w Paryżu poświęcona obalaniu komunizmu i "Solidarności" rozpoczęła w weekend cykl działań, które mają na celu przypomnienie idei podziemia antykomunistycznego w Polsce i historii szerzej nieznanych bohaterów opozycji.
W Ambasadzie RP w Paryżu zgromadziło się w sobotę kilkadziesiąt osób, w tym goście z Niemiec, Słowenii, Polski i Francji, a także liczna grupa młodzieży ze Szkoły Polskiej w Paryżu. Wśród prelegentów byli bohaterowie Solidarności: Andrzej Osipów, Krzysztof Wyszkowski, Kornel Morawiecki i Andrzej Michałowski.
"Dzięki naszym prelegentom żyjemy dziś w wolnym kraju, w którym możemy cieszyć się wolnością, a przede wszystkim demokracją" - podkreślił ambasador RP we Francji Tomasz Młynarski.
W programie spotkania dominowały historyczne wspomnienia i analizy, odnoszące się do wydarzeń w Gdańsku z maja 1982 roku – manifestacji, represji wobec działaczy związku oraz działalności agentury, starającej się przenikać do struktur "Solidarności". Mowa była także o Okrągłym Stole i wyborach w Polsce w czerwcu 1989 roku oraz o procesie odbudowy niezależnego i niepodległego państwa polskiego.
Z nurtem analiz historycznych przeplatał się wątek artystyczny: recital fortepianowy oraz polskie i francuskie pieśni patriotyczne i tradycyjne w wykonaniu Chóru Polskiego.
Wystąpieniom towarzyszyły pokazy fotografii autorstwa Stanisława Tomasza Bortkiewicza – uczestnika i świadka wydarzeń. Obecni mogli też obejrzeć zwiastun filmu "Zawsze wierni" Jolanty Roman-Stefanowskiej, opowiadający o historii Solidarności.
Paryska konferencja rozpoczęła cykl działań, które mają na celu przypomnienie idei podziemia antykomunistycznego i historii polskiej opozycji.
Pod koniec sierpnia podpisano w Gdańsku w Stoczni Gdańskiej porozumienie pomiędzy Instytutem Pamięci Narodowej, Stowarzyszeniem "Godność", NSZZ "Solidarność" i Telewizją Polską. Sygnatariusze podjęli współpracę "w celu promowania wartości patriotycznych i wiedzy historycznej".
Marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński, w specjalnie wystosowanym z okazji paryskiej konferencji liście, podkreślił, że nie można "zapominać, o wszystkich tych, którym wolność zawdzięczamy".
Krzysztof Wyszkowski wyjaśnił w rozmowie z PAP, że celem tego projektu jest "przywrócenie godności i pamięci bohaterom Solidarności dzisiaj często zapomnianym, a wartym podkreślenia".
Zwrócił uwagę, że jest to projekt o charakterze edukacyjnym mający przybliżyć, zwłaszcza młodemu pokoleniu, "tamtych bohaterów, często z niepamięci wyciągnąć postacie, które dzisiaj nie są na pierwszych stronach gazet, czy nie są pokazywane w telewizjach, a które po prostu zasłużyły się w latach 80. i dzięki nim mamy wolną Polskę".
Jeszcze w niedzielę planowany jest spacer "Śladami obecności i działalności Polaków w Paryżu" oraz złożenie kwiatów pod pomnikiem Adama Mickiewicza a także pod pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Issy-les-Moulineaux.
Wiceprezes Stowarzyszenia "Godność" Andrzej Osipów powiedział PAP, że w najbliższym czasie planowane są podobne konferencje, m.in. w Ambasadzie Polskiej w Londynie czy też w Berlinie.
Z Paryża Joanna Gołębiowska (PAP)
jgo/ jhp/