W Płocku, gdzie w 1931 r. św. Faustyna Kowalska doznała pierwszych objawień Jezusa Miłosiernego, biskup tej diecezji Piotr Libera zainaugurował w środę diecezjalne obchody Roku Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia.
W homilii wygłoszonej podczas uroczystej mszy świętej koncelebrowanej, odprawionej w płockiej katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, bp Libera podkreślił, że szczególnym wyrazem miłosierdzia są przebaczenie oraz posługa charytatywna.
W mszy świętej, sprawowanej przy obrazie Jezusa Miłosiernego, którego namalowanie z podpisem „Jezu, ufam Tobie” otrzymała w płockich objawieniach św. Faustyna, uczestniczyli mieszkańcy tamtejszego Domu dla Bezdomnych Mężczyzn prowadzonego przez Caritas oraz Domów Pomocy Społecznej w pobliskich Goślicach i Nowym Miszewie.
„Na świetlistym szlaku świętej siostry Faustyny była i Łódź, był i Ostrówek, i Warszawa, i Wilno, i Kraków. Ale tak naprawdę to tutaj, w Płocku, tak blisko tej katedry, wszystko się zaczęło. I droga przypominania o Bożym Miłosierdziu się zaczęła, i droga obraz +Jezu, ufam Tobie+ się zaczęła” – przypomniał w homilii bp Libera. Na znak rozpoczęcia Roku Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia bp Libera otworzył Drzwi Miłosierdzia, główne drzwi płockiej bazyliki.
W 1930 r. św. Faustyna Kowalska przybyła do klasztoru w Płocku. Tam też 22 lutego 1931 r. doznała pierwszego objawienia Jezusa Miłosiernego z poleceniem namalowania jego wizerunku z podpisem „Jezu, ufam Tobie”. W Płocku św. Faustyna przebywała dwa lata. Następnie wyjechała do Wilna, gdzie w 1934 r. powstał obraz Jezusa Miłosiernego autorstwa Eugeniusza Kazimirowskiego, który polegał na wskazówkach samej św. Faustyny.
Odnosząc się do znaczenia miłosierdzia, biskup płocki przywołał opinię przewodniczącego Papieskiej Rady do Krzewienia Nowej Ewangelizacji abpa Rino Fisichella, według którego, „miłosierdzie jest niemal nieobecne w kulturze współczesnej: coraz rzadsze staje się w niej doświadczenie przebaczenia, coraz rzadsze darowanie długów, coraz trudniejsza w tym niemiłosiernym świecie odwaga ujawnienia długów wobec innych, zdrady czy korupcji i poproszenia o przebaczenie”.
„W tym kontekście Rok Miłosierdzia może być znaczącą służbą społeczną, służbą na rzecz społeczeństwa” - mówił bp Libera. I dodał: „Jakże ważnym miejscem w tym Roku Miłosierdzia będzie konfesjonał”.
Bp Libera przekonywał by w Roku Miłosierdzia szczególnie pamiętać o posłudze charytatywnej. Wspominając jeden z dekretów zakończonego ostatnio, po trzech latach obrad, 43. Synodu Diecezji Płockiej, podkreślił, iż „należy bezwzględnie zatroszczyć się o to, aby w ramach posługi charytatywnej podporządkować miłosierdzie słów miłosierdziu czynów”. Zaznaczył przy tym, że - jak przypomniał synod – „chrześcijańska duchowość miłosierdzia, to także zobowiązanie do prostoty”.
Św. Faustyna Kowalska urodziła się 25 sierpnia 1905 r. we wsi Głogowiec koło Kutna (50 km na południe od Płocka). W wieku 20 lat wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Warszawie. W 1930 r. przybyła do klasztoru w Płocku. Tam też 22 lutego 1931 r. doznała pierwszego objawienia Jezusa Miłosiernego z poleceniem namalowania jego wizerunku z podpisem „Jezu, ufam Tobie”. W Płocku św. Faustyna przebywała dwa lata. Następnie wyjechała do Wilna, gdzie w 1934 r. powstał obraz Jezusa Miłosiernego autorstwa Eugeniusza Kazimirowskiego, który polegał na wskazówkach samej św. Faustyny.
W miejscu płockich objawień św. Faustyny znajduje się obecnie Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, które co roku odwiedzają pielgrzymi z całego świata. W 80. rocznicę objawień, 22 lutego 2011 r., biskup płocki Piotr Libera przyjął w swym herbie biskupim wizerunek Jezusa Miłosiernego i zawołanie: „Jesu, in Te confido - Deus Caritas est”, czyli „Jezu, ufam Tobie - Bóg jest Miłością”.
Ogłoszony w kwietniu przez papieża Franciszka bullą „Misericordiae vultus” Rok Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia, rozpoczął się 8 grudnia w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, a zakończy się 20 listopada 2016 r., w uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata.
Płock, jako jedno z miast związanych z kultem Bożego Miłosierdzia, przygotowuje się do obchodów Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016, których mottem będą słowa: „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” (Mt 5,7). Na terenie diecezji płockiej od 20 do 25 lipca przebywać będzie ok. 5 tys. młodych pielgrzymów z zagranicy, w tym z Armenii, Brazylii, Francji, Gruzji, Irlandii, Wenezueli i Włoch, a W samym Płocku będzie ich ok. 2 tys. (PAP)
mb/ pz/