Polska po 1989 roku

06.09.2019 aktualizacja 11.09.2019

W Płocku, rodzinnym mieście Tadeusza Mazowieckiego stanie jego pomnik

W Płocku, rodzinnym mieście Tadeusza Mazowieckiego 11 września odsłonięty zostanie jego pomnik. Szkoła, do której uczęszczał, otrzyma pamiątki z nim związane. Odbędzie się też panel dyskusyjny „Tadeusz Mazowiecki, premier rządu, który zmienił Polskę”.

Wydarzenia pod hasłem "Tadeusz Mazowiecki wraca do Płocka" zorganizowane zostaną z okazji 30. rocznicy powołania rządu, którego był on premierem.

CZYTAJ TAKŻE

Inicjatorem budowy pomnika Tadeusza Mazowieckiego w jego rodzinnym mieście jest płockie Stowarzyszenie Wolne Miasto Płock, które m.in. w 2017 i 2018 r. organizowało protesty przed sądami w ramach ogólnopolskiej akcji. Powołało ono społeczny komitet, który w konkursie wybrał projekt pomnika autorstwa dr Iwony Jesiotr-Krupińskiej, absolwentki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Odlany w brązie pomnik o wysokości 196 cm, przedstawiający Tadeusza Mazowieckiego, stanie przy jednej z alei spacerowych w parku na płockim Wzgórzu Tumskim, w pobliżu najstarszej polskiej szkoły, istniejącej nieprzerwanie od 1180 r., obecnie Liceum Ogólnokształcącego im. Marszałka Stanisława Małachowskiego, do której uczęszczał w młodości późniejszy pierwszy w III RP niekomunistyczny premier.

Odsłonięcie pomnika odbędzie się 11 września, a uroczystość poprzedzi panel dyskusyjny "Tadeusz Mazowiecki, premier rządu, który zmienił Polskę" w płockiej "Małachowiance". Udział w nim wezmą m.in. prof. Andrzej Friszke, prof. Aleksander Hall oraz Waldemar Kuczyński i Stanisław Ciosek – zapowiedzieli na piątkowej konferencji prasowej przedstawiciele społecznego komitetu budowy pomnika.

Wydarzenia pod hasłem "Tadeusz Mazowiecki wraca do Płocka" zorganizowane zostaną z okazji 30. rocznicy powołania rządu, którego był on premierem. Odsłonięcie pomnika odbędzie się 11 września, a uroczystość poprzedzi panel dyskusyjny "Tadeusz Mazowiecki, premier rządu, który zmienił Polskę" w płockiej "Małachowiance". Udział w nim wezmą m.in. prof. Andrzej Friszke, prof. Aleksander Hall oraz Waldemar Kuczyński i Stanisław Ciosek.

Krzysztof Borkowski, jeden z inicjatorów upamiętnienia Tadeusza Mazowieckiego pomnikiem w jego rodzinnym Płocku, podkreślił, że pomysł ten zrodził się jeszcze w 2016 r., a jego realizacja była możliwa przede wszystkim dzięki wsparciu, również finansowym, płockiego samorządu – wykonanie pomnika kosztowało ok. 170 tys. tys. zł.

CZYTAJ TAKŻE

"W lutym tego roku przy Stowarzyszeniu Wolne Miasto Płock powołaliśmy komitet budowy pomnika. Wtedy też ruszyły prace. Rozpisaliśmy konkurs na projekt pomnika. Propozycja dr Iwony Jesiotr-Krupińskiej wydała nam się najlepsza. To pomnik z ławeczką, w związku z tym będzie można przysiąść przy panu premierze, przypomnieć sobie tamte czasy i pomyśleć, jakim był człowiekiem" – dodał Borkowski.

"To, co jest najcenniejsze w tym projekcie upamiętnienia wybitnej postaci Tadeusza Mazowieckiego to fakt, że pomysł wypłynął od mieszkańców. I w takim wypadku miastu nie pozostaje nic innego, jak wesprzeć tego rodzaju działania społeczne” – powiedział prezydent Płocka Andrzej Nowakowski, który wraz z marszałkiem Mazowsza Adamem Struzikiem objął honorowy patronat nad przedsięwzięciem.

Nowakowski przypomniał jednocześnie, że Tadeusz Mazowiecki, płocczanin z urodzenia, od 2011 r. jest honorowym obywatelem tego miasta.

"Pomnik przedstawia Tadeusza Mazowieckiego, który stoi przy ławeczce i z nostalgią spogląda na +Małachowiankę+. Ławeczka, człowiek u schyłku życia, bo taka jest postać premiera i szkoła, miejsce, gdzie rozpoczął swą piękną, mądrą młodość. To taka klamra zamykająca całe jego życie" – powiedziała Joanna Banasiak ze stowarzyszenia budowy pomnika, zarazem dyrektor Książnicy Płockiej.

"Pomnik przedstawia Tadeusza Mazowieckiego, który stoi przy ławeczce i z nostalgią spogląda na +Małachowiankę+. Ławeczka, człowiek u schyłku życia, bo taka jest postać premiera i szkoła, miejsce, gdzie rozpoczął swą piękną, mądrą młodość. To taka klamra zamykająca całe jego życie" – powiedziała Joanna Banasiak ze stowarzyszenia budowy pomnika, zarazem dyrektor Książnicy Płockiej.

Jak podkreśliła, na panel dyskusyjny w "Małachowiance", który będzie towarzyszył odsłonięciu pomnika, zaproszeni zostaną uczniowie płockich szkół ponadpodstawowych. "Bardzo chcemy, żeby był to czas, kiedy przypomnimy sobie o wydarzeniach, gdy Tadeusz Mazowiecki tworzył swój rząd. To będzie bardzo dobra, naturalna i myślę, że pozbawiona różnych zakłamań, zaczarowań, lekcja historii dla młodych ludzi" – dodała Banasiak.

CZYTAJ TAKŻE

Roman Góralski, także ze stowarzyszenia budowy pomnika, zapowiedział, że w ramach wydarzeń upamiętniających Tadeusza Mazowieckiego, "Małachowianka", której późniejszy premier III RP był absolwentem, otrzyma pamiątki po nim. "Pamiątki przekazała rodzina Tadeusza Mazowieckiego. Wśród nich jest biurko premiera, które na stałe będzie eksponowane w szkole. Są też wszystkie odznaczenia, które otrzymał" – wyjaśnił.

Góralski dodał, że w tym roku, nakładem Książnicy Płockiej, ma ukazać się książka, której jest autorem, poświęcona wczesnym latom życia Tadeusza Mazowieckiego związanym właśnie z Płockiem.

W ramach wydarzeń organizowanych w Płocku 11 września, związanych z upamiętnieniem Tadeusza Mazowieckiego, zaplanowano także spacer przez miasto jego śladami oraz koncert "Stacja Wolność Tour" zespołu Farben Lehre, który odbędzie się w Płockim Ośrodku Kultury i Sztuki.

Tadeusz Mazowiecki urodził się w Płocku 18 kwietnia 1927 r. W 1946 r. ukończył tam gimnazjum - obecne Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Stanisława Małachowskiego. Jego rodzice, ojciec - lekarz i matka, prowadząca fundację dla ubogich, związani byli z płockim szpitalem Św. Trójcy.

W 2000 r. w plebiscycie lokalnych mediów Mazowiecki został wybrany przez mieszkańców rodzinnego miasta na Płocczanina Stulecia. W 2011 r. otrzymał natomiast tytuł Honorowego Obywatela Płocka.

Dziękując wówczas za wyróżnienie podczas specjalnej sesji płockich radnych, Mazowiecki mówił m.in., że przyznany tytuł uważa za wielki dar. "Wszystko, co starałem się robić dla Polski, było także dla Płocka" - podkreślił wtedy b. premier. Dodał wówczas także, że z rodzinnego miasta wyniósł „fluidy historyczne” Płocka, a także wiarę, ukształtowaną przez rodzinny dom i miejscowych duszpasterzy oraz zaangażowanie społeczne, którego początkiem była działalność w samorządzie szkolnym.

Tadeusz Mazowiecki zmarł w Warszawie 28 października 2013 r.(PAP)

mb/ aszw/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL