Ok. 250 osób śpiewało w niedzielę na płockim Starym Rynku pieśni patriotyczne. „Podwieczorek Patriotyczny”, bo taką nazwę nosi spotkanie, odbył się w ramach Obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Wśród śpiewających były zarówno osoby młode, jak i starsze.
Uczestnicy „Podwieczorku Patriotycznego” zebrali się przy pomniku-ławeczce płocczanina, druha Wacława Milke (1914-2008), założyciela i wieloletniego dyrektora Harcerskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka”, najstarszego dziecięcego zespołu w Polsce. Śpiewającym przewodzili właśnie członkowie tego zespołu.
Słowa wspólnie śpiewanych kilkunastu pieśni, w tym m.in. „Roty” Marii Konopnickiej z 1905 r., „Czerwonych maków na Monte Cassino” Feliksa Konarskiego z 1944 r., czy „Murów” Jacka Kaczmarskiego z 1978 r., były wyświetlane na ekranie ustawionym na Starym Rynku. Między kolejnymi pieśniami na ekranie pojawiały się też fotografie z ważnych dla historii Płocka wydarzeń, w tym m.in. z barykad obrony miasta przed armią bolszewicką w sierpniu 1920 r. i wizyty w kwietniu 1921 r. marszałka Józefa Piłsudskiego.
„Ludzie po prostu potrzebują wspólnego śpiewania i lubią wspólnie śpiewać. To widać, jak popatrzymy na ten tłum, bo są tu i starsi, i zupełnie małe dzieci. Tak możemy poczuć integrację z naszym narodem. Okazji, żeby robić to radośnie za wiele nie mamy. Stąd pomysł wspólnego śpiewania, by w ten sposób wspominać ważne chwile dla naszej ojczyzny” - powiedziała PAP Banasiak, dyrektor Książnicy Płockiej, która na Stary Rynek przyszła z rodziną.
„Niezwykłe wydarzenie. Jestem urzeczony. To spotkanie ma znaczenie integracyjne, patriotyczne. Byłem poruszony, gdy wszyscy wstali na +Rotę+”. To nowoczesny patriotyzm, i tradycyjny, i obywatelski jednocześnie. Jest fantastycznie - mówił z kolei ks. prof. Ireneusz Mroczkowski, wykładowca płockiego Wyższego Seminarium Duchownego i warszawskiego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
„Mieszkam niedaleko. Przyszliśmy z żoną, a ona zabrała jeszcze siostrę. I śpiewamy teraz wspólnie. To ważne, by móc się spotkać razem, zwłaszcza przy takiej okazji” - powiedział Wojciech, inny z uczestników „Podwieczorku Patriotycznego”.
Była to druga edycja wydarzenia, które zapoczątkowano w Płocku w ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości w 2013 r. Podczas niedzielnego wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych harcerze zbierali wśród uczestników datki na porządkowanie i renowację polskich grobów na Wschodzie, w tym m.in. we Lwowie. (PAP)
mb/ itm/