24.11.2010. Poznań (PAP) - Dwanaście osób i instytucji zostało uhonorowanych w środę w Poznaniu nagrodą Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej "Świadek Historii". W Wielkopolsce i województwie lubuskim nagroda ta została przyznana po raz pierwszy. Wśród wyróżnionych znaleźli się m.in. represjonowani działacze podziemia w czasach PRL, dziennikarze zajmujący się historią, nauczycielka z konińskiego LO, oraz instytucje i stowarzyszenia popularyzujące historię w regionie.
"Laureaci nagrody w sposób szczególny upamiętniają historię narodu polskiego poprzez swoją aktywność tj. Stowarzyszenie "Katyń", Zarząd NSZZ "Solidarność", czy Związek Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego 1939 - 1956. Są to też np. represjonowani działacze Solidarności jak Janusz Pałubicki czy Lech Dymarski" - powiedział.
Jak dodał, nagrodzone zostały też osoby, które historię propagują - tak jak Aleksandra Kudła, nauczycielka historii z Konina."To młoda osoba, która żyje swoją misją pracy pedagogicznej z młodzieżą. Takie osoby chcemy doceniać. To podkreślenie, że historia jest ważna, nie należy jej zrzucać na dalszy plan" - stwierdził.
Aleksandra Kudła mówiąc o swojej pracy przyznała, że przekazywanie wiedzy historycznej w atrakcyjny sposób nie jest proste."Na lekcjach historii najnowszej trzeba bezstronnie przekazywać fakty, nie wdając się w politykę. Młodzież jest bardzo chętna do zdobywania wiedzy, zwłaszcza z historii najnowszej. Obecnie w szkole mamy wystawę IPN poświęconą zbrodni katyńskiej, był też wykład na ten temat; wystawa cieszy się dużym powodzeniem a wykład był ciepło przyjęty" - powiedziała PAP Kudła, nauczycielka z 2 LO w Koninie.
Nagrodę otrzymał też Światowy Związek Armii Krajowej Okręg Wielkopolska.
"Od 20 lat prowadzimy działalność uświadamiającą młodzieży i społeczeństwu, czym była Armia Krajowa. Przez 50 lat AK była deptana, poniewierana, teraz trzeba to wszystko odrabiać. Nasza praca zostaje dostrzeżona przez IPN, co jest dla nas dużą satysfakcją" - powiedział prezes wielkopolskiego okręgu związku ppłk Jan Górski.
Wśród nagrodzonych znalazła się też Anna Gruszecka, dziennikarka poznańskiego Radia Merkury, inicjatorka akcji zapalania zniczy w miejscach śmierci Polaków w czasie II wojny światowej na terenie Wielkopolski.
"Ta nagroda jest dla mnie docenieniem pracy, zauważeniem tego, że mówimy o historii w takim medium, jakim jest publiczna rozgłośnia i podkreśleniem, że to jest ważne" - stwierdziła.
Nagrody otrzymali ponadto: działacz Solidarności Janusz Pałubicki, współpracownik KOR, współautor i sygnatariusz listu otwartego poznańskich środowisk naukowych, twórczych, duszpasterskich, popierających strajk w Stoczni Gdańskiej im. Lenina, członek Solidarności Lech Dymarski, działacz konspiracyjnej Federacji Młodzieży Walczącej, organizator pomocy dla strajkujących w Stoczni Gdańskiej ks. Jarosław Wąsowicz i autor artykułów naukowych poświęconych zagadnieniom stosunków państwo-Kościół w okresie Polski ludowej ks. Dariusz Śmierzchalski-Wachocz.
Wyróżnieniem uhonorowano też uczestnika strajku studenckiego na UAM w 1981 roku, działacza Regionalnego Komitetu Obrony Więzionych za Przekonania w Lesznie, redaktora naczelnego podziemnego pisma "Solidarność Leszczyńska" Waldemara Handke, autora artykułów i reportaży o tematyce historycznej i politycznej, dziennikarza "Polski Głosu Wielkopolskiego" Sławomira Kmiecika, oraz Stowarzyszenie "Katyń" w Poznaniu, Światowy Związek Armii Krajowej Okręg Wielkopolska, Zarząd NSZZ "Solidarność" Region Wielkopolska i Związek Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego 1939 - 1956 Oddział Wielkopolska.
Nagroda Honorowa "Świadek historii" została ustanowiona w marcu 2009 zarządzeniem Prezesa IPN. Jest przyznawana osobom szczególnie zasłużonym dla upamiętniania dziejów Narodu Polskiego w poszczególnych regionach Polski. Wyróżnienie przyznaje kapituła, której przewodniczącym jest prezes Instytutu Pamięci Narodowej. (PAP)
rpo/ ls/