Polskie Państwo Podziemne

05.04.2019

W sobotę w Brańsku pogrzeb ks. Romana Wodyńskiego

W sobotę w Brańsku (Podlaskie) odbędą się uroczystości pogrzebowe księdza Romana Wodyńskiego, majora w stanie spoczynku, kapelana Związku Żołnierzy AK – poinformowała kuria diecezjalna w Drohiczynie. Duchowny zmarł w minioną środę, miał 88 lat.

Ks. prałat Roman Wodyński był w przeszłości wieloletnim proboszczem parafii w Brańsku, a od listopada 2016 roku - honorowym obywatelem tego miasta.

Urodził się w 1930 roku we wsi Bujaki koło Drohiczyna. Jak wynika z życiorysu kapłana zamieszczonego na stronie Brańska, z racji prześladowania brata Antoniego (Antoni Wodyński ps. Odyniec, w wieku 23 lat został zamordowany przez UB - przyp. PAP) oraz całej rodziny za przynależność do Armii Krajowej, w 1948 roku wyjechał do brata Jana do Opola.

22 lipca 1948 roku w kryjówce partyzanckiej we Wrocławiu został aresztowany i dopiero po kilku miesiącach wypuszczony na wolność. Wyższe Seminarium Duchowne w Łomży ukończył w 1956 roku, wtedy też przyjął święcenia kapłańskie. Pracował w kilku parafiach, m.in. w latach 1988-2005 był proboszczem w Brańsku. Był m.in. duszpasterzem kombatantów i koła Sybiraków w Brańsku, był też honorowym członkiem Związku Sybiraków. W 2008 roku otrzymał odznakę honorową Związku Żołnierzy AK za zasługi dla tej organizacji.

W lipcu 2018 roku z jego inicjatywy stanął w Brańsku pomnik upamiętniający żołnierzy niezłomnych. W obelisk wmurowano urnę z ziemią z grobów z kwatery „Ł” na warszawskich Powązkach.

W piątek wieczorem nastąpi wystawienie trumny z ciałem ks. Wodyńskiego w kościele parafialnym w Brańsku; nabożeństwo pogrzebowe odbędzie się o godz. 14 w sobotę. Po nim zmarły spocznie na cmentarzu parafialnym w Brańsku.(PAP)

autor: Robert Fiłończuk

rof/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL