Polska po 1989 roku

23.05.2019

W sobotę Warszawski Marsz Pileckiego

Warszawa, 13.05.2018. Uczestnicy marszu na cześć Rotmistrza Witolda Pileckiego, który wyruszył po mszy świętej w Archikatedrze św. Jana w Warszawie, Fot. PAP/R. Pietruszka Warszawa, 13.05.2018. Uczestnicy marszu na cześć Rotmistrza Witolda Pileckiego, który wyruszył po mszy świętej w Archikatedrze św. Jana w Warszawie, Fot. PAP/R. Pietruszka

Spod pomnika Mikołaja Kopernika do Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL przy ul. Rakowieckiej, gdzie więziony i zamordowany został Witold Pilecki, przejdzie w sobotę Warszawski Marsz Pileckiego. Uczci on 71. rocznicę śmierci rotmistrza.

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Służba Niepodległej we współpracy ze Stowarzyszeniami KoLiber Warszawa oraz Młodzi dla Polski. Partnerem Marszu jest Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.

"Rotmistrz Witold Pilecki swoim życiem pokazał w jaki sposób można prawdziwie służyć Polsce. W sytuacji wymagającej odwagi i determinacji zachował się jak trzeba. Dzisiaj chcemy upamiętniać jego heroiczną postawę na rozmaite sposoby. Jednym z nich jest Marsz, który 25 maja przejdzie ulicami Warszawy" - podkreślają organizatorzy.

Warszawski Marsz Pileckiego wyruszy o 15.30 spod pomnika Mikołaja Kopernika. Ok. 17.30 dotrze do Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL przy ul. Rakowieckiej. Jak podają organizatorzy uczestników marszu przywita tam córka Witolda Pileckiego, Zofia Pilecka-Optułowicz. Tam odbędzie się oficjalna część uroczystości, której organizatorem jest Muzeum.

Rozpoczną się one już w południe zwiedzaniem więziennej celi rtm. Pileckiego i innych historycznych przestrzeni placówki. Później odbędzie się spotkanie wokół albumu "Rotmistrz Witold Pilecki 1901-1948" z udziałem Zofii Pileckiej-Optułowicz, autora Jacka Pawłowicza i Pawła Kurtyki w Bibliotece im. Janusza Kurtyki.

"Rtm. Witold Pilecki to nieprzeciętna postać w polskiej historii. Jego całe życie było świadectwem służby i odwagi, która wynikała z miłości do Polski. Choć ciągle czekamy na jego szczątki, to wiemy, że Pan Rotmistrz jest obecny w naszym życiu i stanowi inspirację dla wielu działań. Zapraszam serdecznie w sobotę 25 maja do Muzeum, na obchody 71. rocznicy jego śmierci na Rakowiecką, gdzie nastąpił ostatni etap jego ziemskiego życia – po tym wszystkim, co zrobił dla Polski był tam więziony, brutalnie przesłuchiwany i zamordowany strzałem w tył głowy przez więziennego kata Piotra Śmietańskiego" - mówi dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL Jacek Pawłowicz.

Jak zaznaczył pamiętają o tym i tak jak w poprzednich latach chcą oddać hołd Witoldowi Pileckiemu na wielu płaszczyznach. "Przeniesiemy się w czas walk Powstania Warszawskiego poprzez inscenizację o niezdobytej przez Niemców +Reducie Witolda+ przygotowaną przez Grupę Historyczną +Zgrupowanie Radosław+, pokaz i prezentację jego żołnierzy i naśladowców z 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, którym patronuje. Będzie też czas na modlitwę za Rotmistrza i jego podkomendnych podczas mszy świętej" - podkreślił.

"Wieczorem obejrzymy również wspólnie z jego dziećmi film dokumentalny pt. +Witold+ z 1990 r. w reż. Tadeusza Pawlickiego, który był pierwszym filmem o rtm. Pileckim, a obecnie został odnowiony cyfrowo. Tam wypowiada się m.in. żona Maria Pilecka i jego podkomendni, z którymi konspirował i został więziony. W hołdzie Rotmistrzowi zaśpiewają też raperzy - +Karat+ i +Myczkins+, którzy poprzedzą występ +Tadka+ Polkowskiego z kwintetem fortepianowym. Na koniec tego dynamicznego dnia pokłonimy się przy Ścianie Śmierci w godzinę śmierci. Bądźmy tego dnia razem z Rotmistrzem" – dodaje Pawłowicz.

Witold Pilecki urodził się 13 maja 1901 r. w Ołońcu. Był bohaterem wojny z bolszewikami i uczestnikiem kampanii 1939 r. W okupowanej stolicy współtworzył Tajną Armię Polską. 19 września 1940 r. wszedł w "kocioł" podczas łapanki i trafił do niemieckiego obozu Auschwitz, skąd uciekł pod koniec kwietnia 1943 r. Służył w AK i brał udział w Powstaniu Warszawskim. W latach 1944-45 był w niewoli niemieckiej w oflagu w Murnau. Po wyzwoleniu obozu dołączył do II Korpusu Polskiego we Włoszech. W październiku 1945 r. wrócił do Polski, by prowadzić działalność wywiadowczą na rzecz II Korpusu.

W maju 1947 r. został aresztowany przez funkcjonariuszy UB; oskarżony m.in. o działalność wywiadowczą na rzecz polskiego rządu na emigracji, w śledztwie był torturowany. 15 marca 1948 r. rotmistrz został skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano 25 maja w więzieniu mokotowskim przy ul. Rakowieckiej. Miejsce pochówku Pileckiego nigdy nie zostało ujawnione przez komunistyczne władze, prawdopodobnie jego ciało wrzucono do dołów śmierci wraz z innymi ofiarami komunizmu na Łączce Cmentarza Wojskowego na Powązkach.

Do 1989 r. wszelkie informacje o dokonaniach i losie rtm. Pileckiego podlegały w PRL cenzurze. Pilecki został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i Orderem Orła Białego; w 2013 r. został awansowany do stopnia pułkownika.

Patronem medialnym Warszawskiego Marszu Pileckiego jest Polska Agencja Prasowa. Patronat honorowy nad marszem objął minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński. (PAP)

autor: Anna Kondek-Dyoniziak

akn/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL