Procesja z relikwiami św. Andrzeja Boboli przejdzie w Święto Dziękczynienia - 2 czerwca - z pl. Piłsudskiego do Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie. Przed Belwederem procesję powitają prezydent Bronisław Komorowski i metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.
O szczegółach obchodów VI Święta Dziękczynienia poinformowano w środę na konferencji prasowej w Warszawie. "W tym roku relikwie św. Andrzeja Boboli - męczennika za wiarę - zostaną przeniesione w uroczystej procesji z pl. Piłsudskiego do Świątyni Opatrzności Bożej, by w Roku Wiary dziękować Bogu za dar wiary" - powiedział kard. Nycz.
Dodał, że 75 lat temu święty Andrzej Bobola był kanonizowany i w przededniu II wojny światowej triumfalnie, w relikwiach powrócił do Polski. "Chcemy tę procesję niejako powtórzyć" - zaznaczył Nycz. "Niech to będzie nasza wielka warszawska pielgrzymka wiary i nadziei" - podkreślił kardynał.
Nawiązując do idei Święta Dziękczynienia, ustanowionego w 2008 r., metropolita warszawski podkreślił, że Centrum Opatrzności Bożej to "miejsce będące podziękowaniem Bogu za Jego opiekę roztaczaną nad Polską i każdym z nas".
Rektor Sanktuarium Najświętszej Marii Panny Łaskawej jezuita o. Aleksander Jacyniak, nawiązując do postaci św. Andrzeja Boboli podkreślił, że zasłynął on jako "wspaniały kaznodzieja i misjonarz ziem wschodnich". Dodał, że był autorem tekstu ślubów lwowskich, składanych przez króla Jana Kazimierza, a jego życie zakończyło się śmiercią męczeńską z rąk Kozaków 16 maja 1567 roku.
Z okazji 75. rocznicy sprowadzenia do Polski relikwii św. Andrzeja Boboli - jak poinformowano - w tym roku obchody Święta Dziękczynienia rozpoczną się (o godz. 8) od procesji z relikwiami świętego. Procesja przejdzie z pl. Piłsudskiego do Świątyni Opatrzności Bożej. Jak poinformował rektor kościoła akademickiego św. Anny w Warszawie ks. Jacek Siekierski, ok. godz. 9.20 procesja dotrze do Belwederu, gdzie nastąpi niecodzienne wydarzenie nawiązujące do roku 1938, kiedy to ówczesny prezydent Ignacy Mościcki wyszedł do uczestników pochodu z relikwiami św. Andrzeja Boboli. Podczas tegorocznej procesji kard. Nycz oraz Komorowski wspólnie powitają uczestników procesji i przemówią do wiernych przed Belwederem.
O godz. 12 na terenie Świątyni Opatrzności Bożej odprawiona zostanie msza św. pod przewodnictwem prefekta Kongregacji Nauki Wiary arcybiskupa Gerharda Ludwiga Muellera, który też wygłosi homilię.
O godz. 14 rozpocznie się część koncertowa, wystąpią m.in. Majka Jeżowska, Krzysztof Krawczyk, Czerwone Gitary, Zakopower oraz orkiestry: Górnicza Orkiestra Dęta "Wieczorek" i Góralska Orkiestra Dęta ze Skamielnej Czarnej. Zaplanowano także atrakcje dla dzieci.
W Dzień Dziękczynienia w parafiach na terenie całej Polski zostanie przeprowadzona zbiórka pieniędzy na budowę Świątyni Opatrzności Bożej.
Dzień Dziękczynienia, który jest obchodzony w pierwszą niedzielę czerwca, został ustanowiony w 2008 r. z inicjatywy metropolity warszawskiego kard. Nycza. Idea Dnia Dziękczynienia związana jest z kontynuacją historycznej inicjatywy Sejmu Czteroletniego, jaką była budowa Świątyni Opatrzności Bożej. O budowie Świątyni jako narodowego wotum wdzięczności, przede wszystkim za uchwalenie Konstytucji 3 Maja, zdecydował Sejm uchwałą z 5 maja 1791 roku. Inicjatywę budowy Świątyni podjął na nowo w 2002 roku prymas Polski kard. Józef Glemp. (PAP)
skz/ itm/ jbr/