W Szaflarach koło Nowego Targu odbyły się w niedzielę uroczystości z okazji stulecia Związku Podhalan. W obchodach uczestniczyła wicepremier Beata Szydło.
Uroczystość rozpoczęła się w kościele parafialnym w Szaflarach, gdzie mszę świętą odprawił biskup Janusz Mastalski. Po mszy Beata Szydło uczestniczyła w prezentacji wszystkich pocztów sztandarowych oddziałów Związku Podhalan rozsianych po całej Polsce. Następnie na placu przed kościołem wicepremier złożyła wieniec pod pomnikiem założyciela konspiracyjnej organizacji podczas II wojny światowej - Konfederacji Tatrzańskiej - poety i więźnia KL Auschwitz, Augustyna Suskiego.
"Jesteśmy na zakręcie dziejów. Każdego dnia rozstrzygają się losy Polski, Podhala, każdej rodziny i naszej rodziny Związku Podhalan. Prosimy o miłosierdzie Boże na przyszłość, bo nigdy nie ma tak dobrze, żeby nie mogło być jeszcze lepiej. Wysoko poprzeczkę postawił nam członek honorowy Związku Podhalan - święty Jan Paweł II. Podniósł ją bardzo wysoko mówiąc do nas: +Górale, na was zawsze można liczyć+. Pragniemy całym sercem, by tak było. Niech w każdej miejscowości oddziały Związku Podhalan będą sztandarowymi organizacjami pielęgnującymi wspaniałą tradycję według słów założyciela organizacji Władysława Orkana" - mówił do zebranych kapelan Związku Podhalan ksiądz Władysław Zązel.
Związek Podhalan powstał w 1919 roku w Nowym Targu, ale historia stowarzyszenia górali sięga 1904 roku, kiedy to w Zakopanem powołano Związek Górali. Na czas II wojny światowej działalność Związku została zawieszona. W 1956 r. rozpoczęto starania o reaktywację przedwojennego organizacji, która dziś zrzesza wszystkie grupy górali polskich, również tych rozsianych po całym świecie. Obecnie do Związku Podhalan należy ponad 5 tys. członków, skupionych w blisko 80-ciu oddziałach w kraju. Silnie działają też oddziały Związku m.in. w Stanach Zjednoczonych.(PAP)
autor: Szymon Bafia
szb/ pch/