Holokaust

27.01.2019

W sztokholmskim muzeum wirtualne wizerunki ocalałych z Holokaustu w rocznicę wyzwolenia Auschwitz

Wirtualne wizerunki (hologramy 3D) osób ocalałych z Holokaustu zostały udostępnione w Muzeum Historycznym w Sztokholmie. Szwecja w ponad 100 miejscach uczciła w niedzielę 74. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz.

Odwiedzający wystawę "Mówione wspomnienia - ostatni świadkowie Holokaustu" mogli zadawać pytania m.in. wirtualnemu wizerunkowi Evy Schloss (z domu Geiringer). Urodzona w 1929 roku w Wiedniu kobieta wraz z rodziną zmuszona była do emigracji najpierw do Belgii, a później do Holandii, aby ostatecznie w maju 1944 roku trafić do obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau.

Hologramy Schloss i innych świadków Holokaustu powstały dzięki nagranym z nimi wcześniej wywiadom wideo. Słuchacze, którymi byli przede wszystkim młodzi ludzie, mogli odnieść wrażenie, że rozmawiają z tymi osobami na żywo.

Zaprezentowane w Sztokholmie wizerunki powstały dzięki fundacji USC Shoah Foundation założonej przez amerykańskiego reżysera Stevena Spielberga. Instalacja ma w przyszłości trafić do amerykańskich szkół.

Na wystawie w Muzeum Historycznym zaprezentowano także klasyczne nagrania wideo oraz portrety osób ocalałych z Holokaustu autorstwa węgierskiego fotografika Karla Gabora. Wśród nich odnaleźć można zdjęcia Żydów zamieszkałych przed wojną w Polsce, którzy - co zaznaczono w opisach - przeżyli dzięki polskim rodzinom lub pobytowi w klasztorach. Ponadto na ekspozycji zaprezentowano przedmioty użytkowe np. walizki czy pasiaste obozowe koszule wypożyczone z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.

W Sztokholmie 74. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau uczczono w niedzielę pokazem świateł na placu Raoula Wallenberga, poświęconym szwedzkiemu dyplomacie, który podczas II wojny światowej ratował Żydów na Węgrzech. Premier Szwecji Stefan Loefven oraz następczyni szwedzkiego tronu księżniczka Wiktoria wzięli udział w uroczystościach w stołecznej Wielkiej Synagodze. W przemówieniu szef szwedzkiego rządu zapowiedział zorganizowanie w przyszłym roku międzynarodowej konferencji poświęconej Holokaustowi oraz powstanie muzeum dokumentującego wspomnienia osób, które przeżyły Zagładę.

Według rządowej instytucji Forum foer Levande Historia (Forum Historii Żywej) 74. rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau była obchodzona w Szwecji w ponad 100 miejscach.

Ze Sztokholmu Daniel Zyśk (PAP)

zys/ akl/ kar/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL