Polska po 1989 roku

06.02.2018

W TVP będzie działał zespół ds. promocji dobrego imienia i historii Polski

Kształtowanie pozytywnego wizerunku Polski - to jedno z zadań powołanego przez TVP zespołu ds. promocji dobrego imienia i historii Polski. "Telewizja Polska wprowadza to jako stały element swojej działalności" - oświadczył prezes TVP Jacek Kurski.

Zarząd TVP - jak poinformowało we wtorek Centrum Informacji TVP - powołał Zespół ds. promocji dobrego imienia i historii Polski w poniedziałek.

Nowy zespół, którego szefem został dyrektor TVP1 Mateusz Matyszkowicz, ma za zadanie promocję historii Polski w kraju i na świecie, kształtowanie pozytywnego wizerunku Polski oraz zapobieganie dezinformacji w tym obszarze.

"Telewizja Polska wprowadza to jako stały element swojej działalności. Wpisujemy na stałe do swojego rozumienia misji kwestie obrony dobrego imienia Państwa Polskiego oraz dbałość o prawdę historyczną o II wojnie światowej. Tym samym TVP włącza się w szerszą powinność wszystkich instytucji publicznych do obrony dobrego imienia Polski w kraju i na świecie" - ocenił w komunikacie przesłanym PAP prezes TVP Jacek Kurski.

Centrum Informacji TVP podało, że do zadań nowego zespołu będzie należało m.in. wyszukiwanie, kreowanie i rozpowszechnianie unikatowych treści, promujących Polskę; chodzi np. o filmy fabularne, dokumentalne czy reportaże. Zespół ma też podejmować inicjatywy "w zakresie własnej produkcji fabularnej i dokumentalnej promującej historię Polski" oraz koordynowanie "programów informacyjnych pod kątem promocji historii Polski".

TVP podała też, że zadaniem zespołu ma być również "współpraca międzynarodowa w obszarze tworzenia treści promujących historię państwa polskiego i kształtowania jego pozytywnego wizerunku". Zespół w zakresie swojej działalności będzie odpowiadać też za współpracę z mediami oraz instytucjami publicznymi.

Centrum Informacji TVP podkreśliło w komunikacie, że nowy zespół powołano w związku z obecną debatą publiczną dotyczącą m.in. nowelizacji ustawy o IPN. Nowela, której podpisanie we wtorek zapowiedział prezydent Andrzej Duda, wprowadza kary za przypisywanie polskiemu narodowi lub państwu odpowiedzialności m.in. za zbrodnie III Rzeszy Niemieckiej. Nowelizacja wywołała kontrowersje m.in. w Izraelu, USA i na Ukrainie. (PAP)

nno/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL