Powstanie Warszawskie

14.02.2019

W Warszawie stanie pomnik gen. Zbigniewa Ścibor-Rylskiego

W warszawskim parku marszałka Rydza-Śmigłego powstanie pomnik żołnierza AK, powstańca warszawskiego gen. Zbigniewa Ścibor-Rylskiego – zdecydowali w czwartek stołeczni radni. Pomnik ma być gotowy na 3 sierpnia tego roku, w rocznicę śmierci generała. W głosowaniu radni opowiedzieli się jednomyślnie za uhonorowaniem Ścibor-Rylskiego.

Jak napisano w uchwale, pomnik na stanąć w parku marszałka Rydza-Śmigłego. Inwestorem będzie Fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego. Prezes tej fundacji Rafał Szczepański powiedział, że trwają już prace nad pomnikiem, zostanie on wykonany z brązu. „Na 3 sierpnia na pewno zdążymy z przygotowaniem pomnika” – zapewnił Szczepański. Dodał, że odsłonięcie pomnika będzie elementem obchodów 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich Halina Jędrzejewska ps. Sławka powiedziała w imieniu powstańców warszawskich, że jest naprawdę szczęśliwa. „Widzimy już, że pamięć o naszym dowódcy, o naszym wspaniałym +Motylu+ będzie kontynuowana, że nasze społeczeństwo będzie znało tę postać. To jest dla nas najważniejsza sprawa” – powiedziała Jędrzejewska.

Wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich Zbigniew Galperyn wyraził nadzieję, że pomnik Ścibor-Rylskiego będzie gotowy do 3 sierpnia br., kiedy przypada rocznica śmierci „Motyla”. Galperyn przypomniał, że Ścibor-Rylski był wzorem dla młodzieży i do niej szczególnie zwracał się w swoich przemówieniach.

Zbigniew Dionizy Ścibor-Rylski ps. Motyl, Stanisław urodził się 10 marca 1917 r. w Browkach w obwodzie żytomierskim (obecnie Ukraina) w rodzinie szlacheckiej herbu Ostoja. Był żołnierzem Samodzielnej Grupy Operacyjnej "Polesie" gen. Franciszka Kleeberga, Armii Krajowej, uczestnikiem Powstania Warszawskiego.

Gen. Ścibor-Rylski był wielokrotnie odznaczany m.in. Krzyżem Wojennym Virtuti Militari, Krzyżem Walecznych i Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą "Polonia Restituta". Zmarł 3 sierpnia 2018 roku. (PAP)

Autor: Karol Kostrzewa

kos/ hgt/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL