Polska po 1989 roku

09.07.2018

W Warszawie rusza akcja „100 działań na 100-lecie niepodległości”

Kino plenerowe, warsztaty sąsiedzkie, a także pieniądze na realizację pomysłów mieszkańców - to propozycje stołecznych urzędników dla lokalnych społeczności, które chcą świętować rocznicę odzyskania niepodległości w ramach „100 działań na 100-lecie niepodległości”.

W ramach inicjatywy "100 działań na 100-lecie niepodległości" mieszkańcy Warszawy, którzy tworzą sąsiedzkie społeczności i zechcą świętować niepodległość, będą mogli skorzystać ze wsparcia miasta.

Stołeczni urzędnicy we współpracy z fundacją Hereditas oferują trzy możliwości zaangażowania samorządu w lokalne działania. Pierwsza przewiduje wsparcie finansowe w wysokości 2 tys. zł pomysłów na lokalne świętowanie stulecia niepodległej Polski. Druga oferuje zorganizowanie w wybranym przez mieszkańców miejscu kina plenerowego. Trzecia forma wsparcia to sfinansowanie przez miasto zakupu materiałów i usług przeznaczonych na warsztaty dekorowania przestrzeni sąsiedzkich i pomoc w jego organizacji.

Jak tłumaczył PAP Bartosz Milczarczyk, "pomysł polega na tym, aby oprócz wydarzeń, które organizuje miasto i różne instytucje państwowe, zachęcić mieszkańców do tego, aby również sami angażowali się w świętowanie 100-lecia odzyskania niepodległości. To taka zachęta, aby mieszkańcy zbierający się w swoich lokalnych społecznościach i współtworzący miasto mieli możliwość wsparcia ich pomysłów związanych z tą rocznicą".

"W ramach tej akcji pomożemy m.in. urządzić podwórka, by zorganizować tam kino plenerowe - mamy do wyboru 10 filmów, a mieszkańcy sami zdecydują, który mają ochotę obejrzeć" - powiedział Milczarczyk.

Mieszkańcy, którzy chcą skorzystać z oferty "100 działań na 100-lecie niepodległości", muszą wybrać jedną z tych trzech możliwości wsparcia, znaleźć osobę, która poprze ich pomysł, i razem z nią wypełnić wniosek dostępny w internecie. Komisja złożona z przedstawicieli Centrum Komunikacji Społecznej m.st. Warszawy i fundacji Hereditas oceni pomysł i niezwłocznie poinformuje zgłaszających o swojej decyzji.(PAP)

autor: Dorota Stelmaszczyk

dst/ wus/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL