Tajemnice poznańskich fortów będą mieli okazję odkryć turyści i mieszkańcy stolicy Wielkopolski w ramach szóstej edycji Dni Twierdzy Poznań. Wydarzenie, przyciągające co roku setki miłośników fortyfikacji, potrwa przez cały weekend.
Dni Twierdzy Poznań organizowane są dzięki pasji lokalnych miłośników fortyfikacji oraz przy udziale muzeów i wielu miejskich instytucji. Jak podkreślają organizatorzy przedsięwzięcia, największą popularnością i zainteresowaniem odwiedzających cieszą się forty XIX-wiecznej pruskiej twierdzy. Co roku – jak podają organizatorzy – wydarzenie przyciąga setki zwiedzających.
„Ideą wydarzenia jest promowanie miejsc, związanych z fortyfikacjami, które można zwiedzać nie tylko podczas akcji, ale przez cały rok. Na liście nie mogło zabraknąć muzeów, dostępnych niemal codziennie, jak Muzeum Uzbrojenia i Armii +Poznań+ na Cytadeli, czy Muzeum Martyrologii Wielkopolan w Forcie VII. Wiele miejsc funkcjonuje jednak tylko dzięki pasjonatom historii, którzy opiekują się fortami i schronami, udostępniając je zwiedzającym przynajmniej kilka razy w roku lub na zamówienie” – tłumaczył PAP koordynator wydarzenia Wojciech Mania z Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej.
Poznaniacy i turyści będą mieli okazję zwiedzić i poznać niemal 30 miejsc związanych z militariami. Wśród obiektów, które można będzie zwiedzić w tym roku, będzie m.in. Kaponiera Kolejowa; XIX-wieczna zabytkowa fortyfikacja, która dawniej służyła jako obrona linii kolejowej. Na liście obiektów otwartych dla zwiedzających znajdzie się także siedem fortów oraz liczne schrony m.in. schron Arthura Greisera w podziemiach siedziby Radia Poznań i schrony przeciwlotnicze w Parku Wilsona, a ponadto bunkier w Parku Sołackim.
„Żołnierze z 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej im. gen. broni Józefa Dowbor-Muśnickiego zaprezentują poznaniakom profesjonalny sprzęt wojskowy. Dodatkową atrakcją dla zwiedzających jest możliwość spróbowania wojskowej kuchni - potrawy będą serwowane m.in. w Forcie V a, schronie w Parku Sołackim oraz Jeżyckim Centrum Kultury” – podkreślił Mania.
W trakcie szóstej edycji wydarzenia przygotowane zostaną także wycieczki z przewodnikiem, które przybliżą zwiedzającym historię Polski od czasów Mieszka I aż do okresu "zimnej wojny". W programie znajdzie się ponadto spacer po Parku Cytadela, gry miejskie, a także escape room znajdujący się w klasztorze karmelitów na Wzgórzu Św. Wojciecha. Miłośnicy samodzielnych wycieczek będą mogli z kolei skorzystać z mobilnego przewodnika po Twierdzy Poznań.
Historia poznańskich fortów sięga tysiąca lat. Do XIII wieku poznański gród stanowił ważne ogniwo w polskim systemie obronnym. Miasto stało się fortecą w XIX w., a głównym fortem została Cytadela. Pod koniec II wojny światowej Niemcy przez miesiąc bronili się w obecnej stolicy Wielkopolski przed wojskami sowieckimi.
Szóste Dni Twierdzy Poznań potrwają do niedzieli. Aby ułatwić zwiedzanie obiektów w weekend uruchomione zostaną w Poznaniu specjalne turystyczne linie autobusowe - tzw. linie forteczne. (PAP)
autor: Anna Jowsa
ajw/ son/