01.07.2013 aktualizacja 14.07.2016

W Zakopanem odsłonięto odrestaurowany pomnik Grunwaldzki

Odrestaurowany pomnik Grunwaldzki został w poniedziałek odsłonięty w Zakopanem na Placu Niepodległości - w miejscu, gdzie stał przed II wojną światową. Uroczystego odsłonięcia pomnika dokonał burmistrz Zakopanego Janusz Majcher wraz z naczelniczką Związku Harcerstwa Polskiego Małgorzatą Sinicą.

„Zakopiańczycy zawsze byli zaangażowani w historię swojego miasta i swojego kraju. 102 lata temu nasi dziadowie spotkali się dokładnie w tym miejscu, aby uczcić 500. rocznicę bitwy pod Grunwaldem. W czasie wojny pomnik był rozebrany i przechowany w zakopiańskich domach. Później został ponownie odsłonięty, ale już w innym miejscu. Dziś, po 65-ciu latach pomnik Grunwaldzki wrócił na swoje pierwotne miejsce. Mam nadzieję, że będzie on trwałym świadectwem historii naszego miasta” – mówił burmistrz Zakopanego podczas uroczystości.

„102 lata temu nasi dziadowie spotkali się dokładnie w tym miejscu, aby uczcić 500. rocznicę bitwy pod Grunwaldem. W czasie wojny pomnik był rozebrany i przechowany w zakopiańskich domach. Później został ponownie odsłonięty, ale już w innym miejscu. Dziś, po 65-ciu latach pomnik Grunwaldzki wrócił na swoje pierwotne miejsce” – mówił burmistrz Zakopanego.

W cokół pomnika wmurowano trzy kapsuły czasu; dwie odnalezione podczas renowacji z lat 1910 i 1948, oraz współczesną. W kapsule datowanej na 23 sierpnia 1911 r. odnaleziono akt erekcyjny pomnika z opisem historii jego powstania. W drugiej kapsule z 1948 r. znalazł się opis przeniesienia pomnika do parku miejskiego i o jego przechowywaniu podczas II wojny światowej. Obydwa dokumenty zachowały się w doskonałym stanie.

W nowej kapsule czasu znalazł się pergamin, na którym napisano m.in. o rewitalizacji Placu Niepodległości, powrocie pomnika na dawne miejsce oraz o wizycie papieża Jana Pawła II w Zakopanem. Wszystkie trzy pergaminy zostały umieszczone w mosiężnych tubach i zapieczętowane zostały wmurowane w cokół pomnika.

Kwiaty pod pomnikiem złożyli m.in. parlamentarzyści, władze Zakopanego oraz przedstawiciele działających pod Giewontem organizacji i stowarzyszeń.

Zakopiański pomnik Grunwaldzki to granitowa kolumna usadowiona na wysokim stopniowanym cokole. Na jej szczycie stoi odlane z brązu popiersie Władysława Jagiełły. U podstawy kolumny jest napis „Pogromcy krzyżaków, lud góralski. 1410-1910”. Na stopniach cokołu przedstawiono brązową postać młodego górala spoglądającego na popiersie Jagiełły.

Pomnik Grunwaldzki w Zakopanem powstał z okazji 500-lecia bitwy pod Grunwaldem z inicjatyw prezesa Związku Górali Franciszka Pawlicy. Monument odsłonięto w 1911 roku na zakopiańskim rynku, obecnym Placu Niepodległości. Projekt pomnika wykonał znany zakopiański artysta Wojciech Brzega, a materiały na jego budowę, czyli tatrzański granit ufundował hr. Władysław Zamoyski.

W 1925 r. u podstawy pomnika powstała tablica upamiętniająca Nieznanego Żołnierza. W czasie II wojny światowej pomnik z rozkazu okupujących Zakopane Niemców został rozebrany. Jego elementy były przez czas wojny przechowywane w domu kilku zakopiańskich gazdów. W czerwcu 1948 pomnik został ponownie ustawiony, ale już w innym miejscu – w parku miejskim. Na placu, gdzie dawniej stał monument, powstał Plac Wolności z pomnikiem ku czci Armii Czerwonej, gdzie pochowano szczątki żołnierzy radzieckich. W 1990 r. szczątki przeniesiono na miejscowy cmentarz.

W uroczystości odsłonięcia pomnika licznie wzięli udział harcerze, którzy apelem przed pomnikiem rozpoczęli obchody 100-lecia harcerstwa w Zakopanem. (PAP)

szb/ abe/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL