Kultura i sztuka po 1989 roku

09.05.2019

Wadowice odrestaurują dwie zabytkowe kapliczki przydrożne

Kapliczka św. Antoniego. Fot. P. Bartel Kapliczka św. Antoniego. Fot. P. Bartel

Dwie zabytkowe kapliczki przydrożne odrestauruje samorząd Wadowic przy wsparciu zarządu województwa małopolskiego. Prace przy obiektach poświęconych św. Antoniemu i św. Józefowi, które znajdują się w Wysokiej, zostaną wykonane do jesieni.

„Gmina Wadowice od kilku lat prowadzi renowację kapliczek z pozyskiwanych na ten cel środków zewnętrznych. Obiekty te współtworzą nasz krajobraz od wieków. Budzą ludzką ciekawość, są osobliwością w pejzażu współczesnej urbanizacji i w sposób oryginalny informują o swoistym dla danego miejsca folklorze wiejskim, zawsze wpisanym w kulturę ludową, której są znakiem” – poinformowała szefowa działu promocji wadowickiego magistratu Małgorzata Targosz-Storch.

Jak dodała, w tym roku samorząd otrzymał z funduszy województwa małopolskiego 29 tys. zł na renowację obu kapliczek. Magistrat z własnego budżetu dołoży jeszcze ok. 45 tys. zł.

Odrestaurowana zostanie kapliczka słupkowa św. Antoniego z Dzieciątkiem, która została wybudowana w 1903 r. Jej fundatorami byli Antoni i Zofia Korzyniowscy. Została wykonana z piaskowca. Wieńczy ją figura św. Antoniego. Rzeźba przedstawia zakonnika z dzieciątkiem w prawej ręce i lilią w lewej.

Druga z kapliczek również jest słupkowa. Poświęcona została św. Józefowi. Powstała w 1913 r. Ufundowali ją Józef i Wiktoria Stawowie. Została wykonana z piaskowca. Wieńczy ją rzeźba św. Józefa z dzieciątkiem w lewej ręce i lilią w prawej. Poniżej na cokole znajdują się płaskorzeźby przedstawiające świętych – apostoła Tomasza, Matkę Bożą Różańcową z Dzieciątkiem, św. Barbarę, św. Agnieszkę, Matkę Bożą z Dzieciątkiem oraz prawdopodobnie św. Magdalenę.

Obie kapliczki są w złym stanie. W poświęconej św. Antoniemu szczególnie zniszczona jest tylna część, gdzie widoczne są rozwarstwienia piaskowca. Niemal całkowitemu zniszczeniu uległa płaskorzeźba przedstawiająca upadek Chrystusa pod krzyżem. W kapliczce św. Józefa krawędzie gzymsów i płaskorzeźby posiadają liczne ubytki kamienia. Zniszczona jest przednia część, zatarciu uległy płaskorzeźby.

Małgorzata Targosz-Storch dodała, że w ciągu kilku ostatnich lat odrestaurowanych zostało kilkanaście zabytkowych kapliczek w powiecie wadowickim. (PAP)

autor: Marek Szafrański

szf/ itm/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL