Powstanie Warszawskie

30.07.2018

Warszawa: 1 sierpnia w godzinę „W” zawyją syreny

Godzina „W” na placu Krasińskich przy Pomniku Powstania Warszawskiego. 01.08.2014. Fot. PAP/J. Kamiński Godzina „W” na placu Krasińskich przy Pomniku Powstania Warszawskiego. 01.08.2014. Fot. PAP/J. Kamiński

Z okazji upamiętnienia 74. rocznicy Powstania Warszawskiego 1 sierpnia o godz. 17 w Warszawie uruchomione zostaną syreny alarmowe. Jak wskazuje w rozmowie z PAP Magdalena Łań ze stołecznego ratusza, to już warszawska wieloletnia tradycja.

Infografika

Syreny wojewódzkiego i miejskiego systemu alarmowania i ostrzegania ludności zaczną działać o godz. 17. Będą emitowały ciągły sygnał przez jedną minutę.

Jak informuje stołeczny urząd, system zostanie wsparty syrenami ręcznymi, umieszczonymi w całym mieście. Będą one na Powązkach (przy pomniku Gloria Victis i na placu przed Domem Pogrzebowym), na Mokotowie (przy Metrze Wilanowska), na Pradze-Północ (u zbiegu Targowej i Kijowskiej), na Pradze-Południe (przy skrzyżowaniu Fieldorfa, Zamienieckiej i Ostrobramskiej oraz przy rondzie Waszyngtona), w Śródmieściu (na Rynku Starego Miasta), na Ursynowie (przy skrzyżowaniu al. KEN z Wąwozową), w Wilanowie (przy ul. Przyczółkowej 29) oraz we Włochach (u zbiegu al. Krakowskiej i 1 Sierpnia).

Infografika

Jak podkreśliła w rozmowie z PAP Magdalena Łań, "syreny w godzinę +W+ to wieloletnia tradycja w Warszawie".

"O godz. 17 rozlega się minutowy sygnał syreny, a warszawiacy, słysząc go, po prostu zatrzymują się tam, gdzie stoją" - zaznaczyła. Dodała, że kierowcy też zatrzymują pojazdy i wysiadają z aut. "Wszyscy stoimy wtedy na baczność, przez minutę oddając cześć powstańcom warszawskim" - powiedziała Łań.

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 r. Było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące. Jego militarnym celem było wyzwolenie stolicy spod niemieckiej okupacji, pod którą znajdowała się od września 1939 r.(PAP)

autor: Dorota Stelmaszczyk

dst/ mark/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL