Polska po 1989 roku

27.08.2018

Warszawa: Światowy Zjazd Weteranów Walk o Niepodległość RP odbędzie się 1–2 września

Warszawa, 14.08.2018. Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk (L) i generał brygady WP Tadeusz Bieńkowicz ps. „Rączy” (P) podczas spotkania Dam i Kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militari. Fot. PAP/R. Guz Warszawa, 14.08.2018. Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk (L) i generał brygady WP Tadeusz Bieńkowicz ps. „Rączy” (P) podczas spotkania Dam i Kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militari. Fot. PAP/R. Guz

Prawie trzystu kombatantów z całego kraju i z czternastu innych państw leżących na czterech różnych kontynentach weźmie udział w Światowym Zjeździe Weteranów Walk o Niepodległość RP, który odbędzie się 1 i 2 września w Warszawie – poinformował Urząd ds. Kombatantów.

Jak podał w poniedziałek Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, udział w zjeździe potwierdziło prawie trzystu polskich kombatantów, którzy przybędą do stolicy, by świętować 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

"Weterani są dla nas współczesnych niedoścignionym przykładem, jak bezinteresownie służyć Ojczyźnie. Poświęcali dla Rzeczypospolitej wszystko, co najcenniejsze: własne szczęście, zdrowie, a nawet życie. Umiłowali Niepodległość, oddając Jej najlepsze lata swego życia. Bo Niepodległość jest najpiękniejszym i najcenniejszym darem, jaki jest dany narodom i państwom. Dziś uczą nas szacunku dla wolnego państwa" – mówi szef Urzędu ds. Kombatantów Jan Józef Kasprzyk.

Światowy Zjazd Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej rozpocznie się w sobotę 1 września. Wczesnym popołudniem zaplanowano mszę św. w Katedrze Polowej Wojska Polskiego z okazji Dnia Weterana Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej w intencji ojczyzny i jej obrońców.

Następnie przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego przy pl. Piłsudskiego wieńce złożą szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz przedstawiciele polskich weteranów z kraju i zagranicy.

Później przy Grobie Nieznanego Żołnierza odbędzie się uroczysty Apel Pamięci z okazji Dnia Weterana Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej. Zakończy go defilada pododdziałów reprezentujących rodzaje sił zbrojnych, Policję, Straż Graniczną oraz Państwową Straż Pożarną.

W programie uroczystości przewidziano m.in. wystąpienia prezydenta Andrzeja Dudy oraz szefa Urzędu ds. Kombatantów Jana Józefa Kasprzyka. A także akt przekazania Przesłania Weteranów Walk o Niepodległość RP do młodego pokolenia Polaków przez przedstawicieli środowisk kombatantów i osób represjonowanych "ich młodym duchowym spadkobiercom i kontynuatorom tradycji".

2 września przed południem w kwaterze żołnierzy września 1939 roku na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach odprawiona zostanie msza św. połączona z uroczystością składania wieńców. W południe kwiaty spoczną również przed Pomnikiem Czynu Zbrojnego Polonii Amerykańskiej na Żoliborzu.

Po południu w Teatrze Polskim odbędzie się koncert galowy Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

Podczas uroczystości zostaną m.in. po raz pierwszy wręczone Medale Pro Bono Poloniae przyznawane przez szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych osobom, które "wniosły istotny wkład w upowszechnianie wiedzy o historii walk niepodległościowych, krzewienie postaw patriotycznych w polskim społeczeństwie, a także kultywowanie oraz popularyzację poza granicami Kraju wiedzy o tradycjach niepodległościowych".

Światowy Zjazd Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej został objęty narodowym patronatem prezydenta Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości. (PAP)

autor: Anna Kondek-Dyoniziak

akn/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL