Muzeum Regionalne w Stalowej Woli zaprasza na lekcje muzealne i warsztaty towarzyszące wystawie „Szczęśliwa godzina”: Młoda Polska. Zajęcia skierowane są do różnych grup odbiorców, w tym dzieci, a także osób z niepełnosprawnościami.
Jak poinformowali organizatorzy, oferta skierowana jest do grup zorganizowanych w różnym wieku - od przedszkolaków do osób dojrzałych, a także do osób z niepełnosprawnością intelektualną i wzrokową.
"Sposób przekazu oraz ilość i rodzaj informacji dostosowane są do wiedzy, zainteresowań oraz możliwości percepcyjnych słuchaczy. Przekaz dopasowany jest także do grup osób niepełnosprawnych i klas integracyjnych" – zapewniła Marzena Kościółek-Tofil ze stalowowolskiego muzeum.
Zajęcia towarzyszyć będą wystawie dzieł artystów Młodej Polski, którą można od grudnia do 29 marca oglądać w pierwszej w kraju galerii malarstwa Alfonsa Karpińskiego - jednego z czołowych twórców Młodej Polski. Galeria znajduje się na poddaszu wyremontowanego zabytkowego budynku dawnego sądu powiatowego, gdzie pracował ojciec artysty, który był w Rozwadowie sędzią powiatowym. Budynek obecnie należy do Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli.
Na ekspozycji zobaczyć można prawie 70 dzieł najwybitniejszych twórców okresu Młodej Polski, w tym: obrazy i rzeźby z przełomu XIX i XX wieku Olgi Boznańskiej, Jacka Malczewskiego, Jana Stanisławskiego, Leona Wyczółkowskiego, Stanisława Wyspiańskiego, Juliana Fałata, Józefa Mehoffera, Witolda Wojtkiewicza, Xawerego Dunikowskiego, Konstantego Laszczki.
W czasie lekcji muzealnych uczestnicy dowiedzą się m.in. jak pracuje artysta-malarz, skąd czerpie pomysły do swoich obrazów. Posłuchają o życiu młodopolskich artystów, zapoznają się z ich wybranymi pracami. Poznają także modernistyczną twórczość artystów młodopolskich, w tym: psychologiczne portrety Olgi Boznańskiej, symbolikę Jacka Malczewskiego, wizje Witolda Wojtkiewicza.
Poznają też różne techniki malarskie, graficzne, style w sztuce początku XX wieku. Na podstawie prac eksponowanych na wystawie oraz wybranych dziełach literackich poszukają inspiracji i związków z mitologią, religią i historią Polski w twórczości malarzy Młodej Polski.
Natomiast na warsztatach plastycznych uczestnicy będą malować pejzaże, czy - zainspirowani młodopolskimi malarzami - podejmą próbę wykonania autoportretu z atrybutem podkreślającym swój charakter, zainteresowania, stan ducha. Przewidziano też zajęcia decoupage’u na szkle lub drewnie, a także zajęcia wyklejania plasteliną lub kolorowym papierem, wydruków prezentowanych na wystawie rzeźb Laszczki, aby nadać im trójwymiarowy charakter.
Dla osób z niepełnosprawnością wzroku przewidziano oprowadzanie z audiodeskrypcją po wybranych dziełach prezentowanych na wystawie.
Szczegóły podane są na stronie muzeum.
Ekspozycja „Szczęśliwa godzina”: Młoda Polska jest pierwszą wystawą urządzoną w nowych, zmodernizowanych salach ekspozycyjnych budynku dawnego sądu, a obecnie Galerii Malarstwa Alfonsa Karpińskiego, otwartej w styczniu ub.r. w Stalowej Woli.
Remont został dofinasowany ze środków ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz podkarpackiego konserwatora zabytków. (PAP)
Autorka: Agnieszka Pipała
api/ robs/