Holokaust

02.09.2018

We Lwowie upamiętniono 75. rocznicę likwidacji getta

Getto lwowskie. 1942 r. Źródło: Wikimedia Commons Getto lwowskie. 1942 r. Źródło: Wikimedia Commons

We Lwowie upamiętniono w niedzielę 75. rocznicę likwidacji getta i janowskiego obozu koncentracyjnego. Podczas uroczystości w siedzibie lwowskiego ratusza 75 osobom, zasłużonym dla popularyzacji żydowskiej spuścizny miasta, wręczono pamiątkowy Klucz do Synagogi.

„Nie możemy sobie nawet wyobrazić bólu, poniżenia i nieszczęścia, które spotkało tysiące lwowian w ubiegłym wieku. Mówimy dziś o naszych braciach Żydach, którzy zostali wymordowani. (…) Zebraliśmy się dziś tutaj, by bić na alarm, budzić ludzi, którzy zasypiają i zapominają o historii” - mówił w trakcie ceremonii mer Lwowa Andrij Sadowy.

Szklane klucze wręczono działaczom żydowskiej społeczności ziemi lwowskiej oraz osobom, przywracającym pamięć o żydowskich mieszkańcach Lwowa. „Jest to krok ku odrodzeniu pamięci o Holokauście we Lwowie” - poinformowała rada miejska.

„Zbrodnia Holokaustu rozpoczęła się od nienawiści, uzbroiła w obłudę i zachwyciła się przemocą. Dlatego jeśli mamy się czegoś od ofiar Holokaustu nauczyć, to wystrzegania się owej trójcy zła: nienawiści, obłudy i przemocy” - powiedział jeden z wyróżnionych, dysydent z czasów sowieckich, a obecnie prorektor Katolickiego Uniwersytetu we Lwowie Myrosław Marynowycz.

Wielką akcję likwidacyjną getta lwowskiego, będącego jedną z największych zamkniętych dzielnic żydowskich w okupowanej Europie Niemcy rozpoczęli 10 sierpnia 1942 roku. Do 23 sierpnia do niemieckiego obozu zagłady w Bełżcu wywieziono 50 tys. Żydów.

W czerwcu 1943 roku Niemcy przeprowadzili ostatnią akcję wysiedleńczą w getcie. Natrafiła ona na niespodziewany opór. Podczas jego tłumienia Niemcy zamordowali lub wywieźli do obozów pracy przeszło 20 tys. Żydów. Około 3 tys. z nich popełniło samobójstwo.

Po likwidacji getta Lwów został ogłoszony miastem "wolnym od Żydów" (Judenfrei). Według hitlerowskich raportów do końca czerwca 1943 roku zamordowano ok. 435 tys. galicyjskich Żydów. (PAP)

jjk/ ap/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL