We Włoszech po raz pierwszy obchodzono we wtorek Dzień Pamięci o Sprawiedliwych ustanowiony przez parlament trzy miesiące temu, w ślad za podobną inicjatywą Parlamentu Europejskiego z 2012 r. Drzewko dedykowane Irenie Sendlerowej zasadzono w parku w Rzymie.
W stołecznym parku Villa Pamphili w ramach obchodów dnia poświęconego pamięci osób, które sprzeciwiały się reżimom totalitarnym i masowym zbrodniom, odbyła się inauguracja Ogrodu Sprawiedliwych. Zasadzono tam pięć drzewek, upamiętniających między innymi Irenę Sendlerową i karabiniera Salvo D'Acquisto, który pod Rzymem w 1943 roku uratował przed egzekucją grupę 22 osób, oskarżonych przez hitlerowców o działalność w ruchu oporu.
Specjalne przesłanie na obchody, zorganizowane w Izbie Deputowanych, wysłał prezydent Sergio Mattarella. Napisał w nim: "Tytuł +Sprawiedliwy+ nawiązuje do prastarych i głębokich korzeni żydowskich. Sprawiedliwymi byli ci, którzy ratowali ludzi przed nazistowskim Holokaustem, ale również są nimi ci, którzy wszędzie na świecie ratują bezbronne osoby przed ludobójstwem, przemocą, czystkami etnicznymi i okrucieństwem zrodzonym z woli panowania".
Premier Paolo Gentiloni w liście do uczestników obchodów Dnia Pamięci o Sprawiedliwych podkreślił: "Zachowanie żywej pamięci o wzorcowych postaciach, które w każdym czasie i miejscu ratowały ludzkie życie i broniły praw oraz godności, ma zasadnicze znaczenie dla szerzenia i umacniania takich wartości, jak odpowiedzialność, tolerancja i solidarność".
Przewodnicząca związku włoskich wspólnot żydowskich Noemi Di Segni powiedziała, że "pamięć o tych, którzy sprzeciwili się i sprzeciwiają nadal nadużyciom i przemocy, jakie stale popełniane są na świecie przeciwko niewinnym, jest nadzwyczajnym świadectwem życia i wzięcia na siebie odpowiedzialności za nowe pokolenie".
Telewizja publiczna RAI w ramach obchodów Dnia Pamięci o Sprawiedliwych wyemitowała film Agnieszki Holland "W ciemności", którego bohaterem jest Leopold Socha ze Lwowa, uhonorowany tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.
Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)
sw/ jo/ mc/