Dekada Gierka

25.11.2017

We Wrocławiu obchody 40. rocznicy powstania Studenckiego Komitetu Solidarności

Panel dyskusyjny, prezentacja książki oraz msza święta złożyły się na odchody 40. rocznicy powstania Studenckiego Komitetu Solidarności we Wrocławiu. Był to jeden z najprężniej działających SKS-ów w Polsce, w którym działali późniejsi twórcy NZS.

Studenckie Komitety Solidarności powstały w pięciu ośrodkach akademickich na przełomie 1977 i 1978 r. Impulsem do ich organizowania było zamordowanie Stanisława Pyjasa, krakowskiego studenta i współpracownika Komitetu Obrony Robotników.

Wrocławski SKS został powołany 14 grudnia 1977 r. i szybko stał się jednym z najaktywniejszych SKS-ów oraz ważnym elementem opozycji w Polsce przed Sierpniem 1980 r. Jego działacze odegrali istotną rolę w powstaniu „Solidarności” oraz Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Stali się również inicjatorami i uczestnikami wielu podziemnych organizacji i inicjatyw opozycyjnych w latach stanu wojennego, jak choćby Ruchu „Wolność i Pokój”, Solidarności Polsko-Czechosłowackiej czy Pomarańczowej Alternatywy.

Minister, pełnomocnik rządu ds. społeczeństwa obywatelskiego i równego traktowania Adam Lipiński, jako student Akademii Ekonomicznej był rzecznikiem wrocławskiego SKS.

„Ton nadawali w tej organizacji poloniści z Uniwersytetu Wrocławskiego, ale to były takie działania, takie porozumienie międzyuczelniane. Faktycznie po 1980 r. to właśnie ludzie z SKS tworzyli wrocławski NZS i angażowali się w tworzenie +Solidarności+” - powiedział PAP Lipiński.

Dodał, że w SKS na Akademii Ekonomicznej angażowała się garstka, w sumie może kilkanaście osób.

„Generalnie SKS we Wrocławiu zajmował się przede wszystkim kolportażem wydawnictw drugiego obiegu i organizowaniem wśród wrocławskich studentów akcji +znikających stolików+ i +latającej biblioteki+. Pojawialiśmy się na uczelniach, rozkładaliśmy bibułę, a po dziesięciu minutach znikaliśmy. Tyle mniej więcej czasu potrzebowali esbecy, żeby interweniować” - wspomina minister w rządzie Beaty Szydło i wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości.

Podkreślił, że „latającą bibliotekę prowadzono głównie w akademikach.

„Chodziliśmy od pokoju do pokoju, proponując do sprzedaży bibułę czyli literaturę drugiego obiegu. Trzeba było się spieszyć, bo dość szybko znajdował się ktoś, kto zawiadamiał esbeków” - dodał Lipiński.

Poza kolportowaniem bibuły i wspólnym imprezowaniem, działacze SKS obsługiwali też „Ekonomalia”.

„Na studenckich rajdach zawsze pojawiała się silna ekipa z SKS, nie tylko z Akademii Ekonomicznej. Tam było nas bardzo słychać, ostentacyjnie pokazywaliśmy naszą niesubordynację i sprzeciw wobec systemu, m.in. śpiewając antykomunistyczne piosenki” - wspomina wiceszef PiS.

W programie obchodów rocznicowych, które odbyły się w sobotę w Centrum Historii Zajezdnia, znalazła się prezentacja publikacji poświęconej SKS autorstwa pracownika IPN dra Kamila Dworaczka oraz Tomasza Przedpełskiego. W panelu dyskusyjnym wzięli udział m.in.: Jarosław Broda, szef wrocławskiego oddziału IPN prof. Krzysztof Kawalec, Aleksander Gleichgewicht, Krzysztof Turkowski, Tadeusz Kuranda. W południe w kościele dominikanów obchody rozpoczęła msza święta. (PAP)

autor: Roman Skiba

edytor: Dorota Kazimierczak

ros/ pad/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL