XIX wiek

22.01.2019

We wtorek obchody 156. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego

Koncertem pieśni patriotycznych w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej, mszą św. w Katedrze Polowej Wojska Polskiego i wieczornym apelem pamięci pod Krzyżem Traugutta na Cytadeli oraz złożeniem wieńców stolica uczci we wtorek 156. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego.

Przed południem na terenie Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej zaplanowano uroczystość złożenia kwiatów i zniczy przed Galerią Rządu Narodowego oraz w celi Traugutta. Wezmą w niej udział m.in. przedstawiciele muzeum, młodzież ze szkół im. Romualda Traugutta oraz członkowie grup rekonstrukcyjnych. Następnie muzeum zaprasza na koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Polskiego Chóru "Zgoda" z Brześcia na Białorusi.

Pod wieczór rozpoczną się uroczystości organizowane przez posła PiS Andrzeja Melaka. O godz. 18 w Katedrze Polowej Wojska Polskiego odprawiona zostanie msza św. w intencji poległych bohaterów powstańczych. Następnie uczestnicy uroczystości w asyście Wojska Polskiego przemaszerują ul. Długą, Freta i Zakroczymską pod Krzyż Traugutta na Cytadeli, gdzie odbędzie się apel pamięci i wygłoszone zostaną okolicznościowe przemówienia. Obchody zakończą się złożeniem przez delegacje wieńców przy głazie pamiątkowym w miejscu stracenia przywódców styczniowego zrywu: Romualda Traugutta, Rafała Krajewskiego, Józefa Toczyskiego, Romana Żulińskiego i Jana Jeziorańskiego.

Powstanie styczniowe rozpoczęło się 22 stycznia 1863 r. Powstańcy zaatakowali rosyjskie garnizony w Królestwie Polskim. W ciągu trwających ponad 1,5 roku działań zbrojnych doszło do ponad tysiąca mniejszych lub większych potyczek, a w walkach wzięło w sumie udział co najmniej 150 tys. powstańców.

Walka powstańcza przez cały swój czas miała charakter rozproszonej akcji partyzanckiej. Powstańcom nie udało się opanować na dłużej większego terytorium, a władze Powstania nie miały stałej siedziby. Po klęsce większych zgrupowań partyzanckich m.in. w bitwach pod Węgrowem i Siemiatyczami, walkę toczyły głównie niewielkie oddziały.

Powstanie styczniowe było najdłużej trwającym i najbardziej masowym ruchem niepodległościowym XIX w. Bilans insurekcji był tragiczny - dziesiątki tysięcy poległych lub straconych przez Rosjan, zesłania na Syberię, konfiskaty majątków uczestników powstania. (PAP)

autor: Daria Porycka

dap/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL