Pogrzeb wybitnego historyka, znawcy dziejów Rosji i Ukrainy, prof. Władysława A. Serczyka, odbędzie się 14 stycznia w Krakowie. Zmarły w wieku 78 lat uczony przez lata był związany z Uniwersytetem Jagiellońskim.
Prof. Serczyk zmarł w Rzeszowie 5 stycznia. Jak podał w komunikacie Uniwersytet Rzeszowski, którego emerytowanym profesorem był znany historyk, uroczystości pogrzebowe rozpoczną się we wtorek, 14 stycznia o godz. 9 na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.
Prof. Władysław Andrzej Serczyk był jednym z najlepszych w Polsce znawców historii nowożytnej Europy Wschodniej, szczególnie Rosji i Ukrainy, autorem wznawianych wielokrotnie książek. Jego napisane ze swadą, niestroniące od anegdot biografie postaci epoki carskiej cieszyły się dużą poczytnością.
Jak wspominał niedawno „wyszło siedem wydań biografii mojej Katarzyny II”. Przez większość swojej kariery naukowej pracował na Uniwersytecie Jagiellońskim, następnie wykładał na uczelniach w Białymstoku i Rzeszowie.
Prof. Serczyk napisał ponad 300 prac naukowych, w tym ponad 30 książek, m.in.: "Katarzyna II carowa Rosji", „Piotr Wielki”, „Iwan IV Groźny”, "Historia Ukrainy", "Kultura rosyjska XVIII wieku", "Dzieje Polski 1918-1939. Wybór materiałów źródłowych". Pisywał też felietony na łamach codziennej prasy, m.in. krakowskiego „Dziennika Polskiego”. Był też konsultantem historycznym filmu „Ogniem i mieczem” w reż. Jerzego Hoffmana.
Wykładał na wielu zagranicznych uniwersytetach, m.in. w: Kijowie, Edmonton (Kanada), w Institut of European Studies (Wiedeń) i Grodnie. Był także przewodniczącym Polsko-Ukraińskiej Komisji ds. Podręczników Szkolnych.
Urodził się 23 lipca 1935 roku w Krakowie. W roku 1956 ukończył historię na Uniwersytecie Jagiellońskim, a siedem lat później obronił doktorat. Profesurę zwyczajną otrzymał w roku 1983. W latach 1976-1986 był profesorem UJ, gdzie od roku 1978 do 1981 pełnił funkcję prorektora.
W latach 1974-1978 pełnił funkcję dyrektora Biblioteki Jagiellońskiej, a w latach 1993-1996 - prorektora Uniwersytetu Warszawskiego do spraw Filii UW w Białymstoku. Od 1997 r. był profesorem Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Rzeszowie, a od 2001 r. Uniwersytetu Rzeszowskiego, którego był zarazem współtwórcą.
Wspomnień prof. Serczyka, które zarejestrowano w formie wideo w 2010 roku, można wysłuchać na ogólnodostępnej stronie projektu Pamięć Uniwersytetu Archiwum UJ: http://www.archiwum.uj.edu.pl/wladyslaw-serczyk .(PAP)
szl/ krf/